Labdien! Sieva man pateica, ka ir ierosinājusi šķiršanās procesu. Divas nedēļas pēc šī paziņojuma es neesmu saņēmis vēstuli par laulības šķiršanas procesa ierosināšanu. Šobrīd viņa man ir atņēmusi bērnus un neļauj ar viņiem tikties un sazināties. Man nav iepriekšēja aizlieguma tikties ar bērniem. Līdz ar to sāku domāt, vai man pašam nevajag ierosināt šķiršanās procesu? Vai no tā kas mainās, ja šķiršanās iniciators esmu es vai viņa? Kā to tālāk skatās tiesā? Tas, ko es vēlos panākt, lai man būtu vienādas tiesības tikties ar saviem bērniem kā viņai (50% un 50%). Viņa nevēlas sadarboties, un izskatās, ka par vienošanos nav ko domāt.
Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesa skaidro: ja neesat saņēmis vēstuli no tiesas par laulības šķiršanas procesu, tad, iespējams, tas vēl nav oficiāli uzsākts.
Saskaņā ar Civillikuma 181. pantu katram vecākam ir pienākums un tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar bērnu arī tad, ja bērns nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem, savukārt bērnam ir tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar jebkuru no vecākiem. Ja vecāki vairs nedzīvo kopā, viņi nedrīkst noskaņot bērnu pret otru vecāku. Tā vietā jāveicina bērna interese satikties ar otru vecāku. Tāpat jebkuras personas pienākums ir atturēties no tādām darbībām, kas var negatīvi iespaidot bērna attiecības ar kādu no vecākiem.
Bērnu interesēs ir vecāku domstarpības risināt mierīgā ceļā, vecākiem savstarpēji vienojoties un rodot konstruktīvu risinājumu par turpmāko tikšanās kārtību un citiem ar bērnu dzīvesvietu un aprūpi saistītiem jautājumiem. No aprakstā norādītā var saprast, ka komunikācija ar bērnu māti ir apgrūtināta, tāpēc vēl viens risinājums ir mediācijas pakalpojuma izmantošana vecākiem. Mediācija ir konfidenciāls, neformāls un brīvprātīgs sadarbības process, kurā strīda puses ar mediatora profesionālu atbalstu pašas cenšas vienoties par domstarpību savstarpēji pieņemamu risinājumu. Vairāk informācijas par mediāciju pieejams sertificētu mediatoru mājaslapā. Ja iepriekš minētie soļi nav bijuši rezultatīvi, galējais līdzeklis ir vēršanās tiesā.
Tiesa izskatīs lietu, izprasot bāriņtiesas atzinumu un ņemot vērā bērnu labklājību un abu pušu intereses, tāpēc nav būtiski, kurš no laulātajiem ierosina šķiršanās procesu. Arī jūs varat iesniegt prasības pieteikumu tiesā par laulības šķiršanu un saskarsmes kārtību ar bērniem, ja jums ir liegtas minētās tiesības, vai gadījumā, ja lieta tiks ierosināta pēc bērnu mātes pieteikuma, varat iesniegt pretprasību. Tāpat varat lūgt tiesu pieņemt pagaidu lēmumu par saskarsmes tiesības izmantošanas kārtību, kamēr lieta tiek izskatīta. Svarīgi apzināties, ka jebkādā veidā noslēgta vienošanās abām pusēm jāīsteno pilnvērtīgi. Jānorāda, ka skaidrība par jauno situāciju ir būtiska ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem, tādēļ abiem vecākiem ieteicams kopīgi pastāstīt saviem bērniem, par ko viņi ir savstarpēji vienojušies.
Abiem vecākiem ir vienādas tiesības un pienākumi attiecībā uz bērnu, t. i., aizgādības tiesības, vienādas tiesības uz saskarsmi ar bērniem un vienāds pienākums bērnus uzturēt. Viens vecāks, nepastāvot tiesiskajam pamatam, nav tiesīgs ierobežot jebkādas otra vecāka tiesības attiecībā uz bērniem. Pēc šķiršanās abiem vecākiem jāmācās realizēt savu mātes un tēva lomu, izvirzīt bērnu intereses priekšplānā un patiesi mīlēt savus bērnus, jo pāra attiecības būs beigušās, bet abi pieaugušie turpinās būt konkrēto bērnu mamma un tētis. Lai risinātu jautājumu pēc būtības, aicinām vērsties pēc atbalsta un konsultācijām par bērnu tiesību jautājumiem vecāku šķiršanās gadījumā savas pašvaldības bāriņtiesā, bet par laulības šķiršanas juridiskajiem aspektiem – pie juristiem.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!