E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34661
Lasīšanai: 5 minūtes
1
1

Kā cietusī persona var ietekmēt notiesātās personas pirmstermiņa atbrīvošanu no soda

J
jautā:
28. novembrī, 2024
Monta

Labdien! Pirms pieciem gadiem tika notiesāta persona, kura tagad atrodas ieslodzījuma vietā. Es vēlos viņu apžēlot, lai lieta beidzas. Vai pastāv iespēja, ka ar manu palīdzību persona tiek ātrāk atbrīvota? Ko es varu tā labā izdarīt?  

A
atbild:
20. decembrī, 2024

Krimināllikuma 52. panta ceturtā daļa noteic, ka soda termiņus skaita gados, mēnešos un dienās. Apcietinājumu tiesa ieskaita soda laikā, vienu apcietinājuma dienu rēķinot kā vienu brīvības atņemšanas dienu. Aizturēšanu tiesa ieskaita soda laikā, aizturēšanu līdz divdesmit četrām stundām rēķinot kā vienu brīvības atņemšanas dienu. Soda laikā netiek ieskaitīts tāds apcietinājums, kas laika ziņā sakrīt ar brīvības atņemšanas soda izciešanu par citu noziedzīgu nodarījumu. Tādējādi soda laikā tiek ieskaitīts ieslodzījuma vietā pavadītais laiks pirms sprieduma pasludināšanas vai likumīgās stāšanās spēkā. 

Krimināllikuma 61. pants paredz nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda. Kriminālprocesa likuma 643. pants savukārt nosaka kārtību, kādā izskata jautājumu par nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda. 

Saskaņā ar Krimināllikuma 61. panta otro daļu, ņemot vērā notiesātā personību un uzvedību soda izciešanas laikā, nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda var noteikt, ja: 

  • notiesātais ir sasniedzis noteiktu resocializācijas rezultātu; 
  • notiesātais atbilstoši iespējām ir labprātīgi atlīdzinājis ar noziedzīgo nodarījumu radīto kaitējumu; 
  • notiesātajam pēc atbrīvošanas ir iespējas tiesiskā ceļā iegūt eksistences līdzekļus; 
  • ir pagājis kriminālsodu izpildi reglamentējošajā likumā noteiktais laiks pēc soda piemērošanas par soda izciešanas režīma pārkāpumu un nav spēkā esošu sodu par brīvības atņemšanas soda izpildes laikā izdarītiem administratīvajiem pārkāpumiem; 
  • notiesātais risina un ir gatavs turpmāk risināt savas psiholoģiskās problēmas, kas izraisīja vai varētu izraisīt noziedzīga nodarījuma izdarīšanu; 
  • notiesātais piekritis ārstēties no alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu atkarības, ja noziedzīgo nodarījumu izdarījis alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu atkarības dēļ. 

Saskaņā ar Krimināllikuma 61. panta 3.1 daļu, ja atbilstoši šā panta 2.1 daļā noteiktajam ir iespējama elektroniskās uzraudzības piemērošana, tad nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda ar elektroniskās uzraudzības noteikšanu var ierosināt, kad notiesātais faktiski ir izcietis:  

  • ne mazāk kā vienu trešdaļu no noteiktā soda par mazāk smagu noziegumu;  
  • ne mazāk kā pusi no noteiktā soda, ja tas piespriests par smagu noziegumu, kā arī ja notiesātais ir persona, kas agrāk bijusi notiesāta ar brīvības atņemšanu par tīšu noziegumu, un sodāmība par šo noziegumu nav noņemta vai dzēsta;  
  • ne mazāk kā divas trešdaļas no noteiktā soda, ja tas piespriests par sevišķi smagu noziegumu, kā arī ja notiesātais ir persona, kas agrāk bijusi nosacīti pirms termiņa atbrīvota no soda un no jauna izdarījusi tīšu noziegumu neizciestās soda daļas laikā;  
  • ne mazāk kā divdesmit četrus gadus no brīvības atņemšanas soda, ja notiesātais ir persona, kurai piespriests mūža ieslodzījums.  

Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 643. panta pirmo daļu, Krimināllikuma 61. pantu vai 65. panta trešo vai 3.1 daļu notiesāto nosacīti pirms termiņa atbrīvo no brīvības atņemšanas soda rajona (pilsētas) tiesas tiesnesis pēc soda izciešanas vietas, ja ir saņemts brīvības atņemšanas iestādes iesniegums.  

Nosacītas pirmstermiņa atbrīvošanas no soda termiņu skaita no dienas, kad persona faktiski ir atradusies ieslodzījuma vietā, tātad no aizturēšanas vai apcietinājuma piemērošanas brīža. 

Likums konkrēti neparedz cietušajai personai tiesības lūgt atbrīvot notiesāto nosacīti pirms termiņa, tomēr jūs varat ar šādu iesniegumu vērsties Ģenerālprokuratūrā vai pie attiecīgās brīvības atņemšanas iestādes priekšnieka, kas minēto informāciju var ņemt vērā, sagatavojot iesniegumu tiesai par personas nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu.  

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 67 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas