E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34587
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Ja mantojums nav atklāts, tad jāvēršas pie notāra

J
jautā:
21. novembrī, 2024
Jānis

Labdien! Pirms astoņiem gadiem nomira mana māte, palika zeme, mežs, māja laukos un arī parāds (aptuveni 1000 eiro). Esam trīs mantinieki. Mājā dzīvo pusbrālis, kurš apmaksā NĪN pašvaldībai un ir mājā deklarēts no dzimšanas. Man šī adrese ir norādīta kā papildu deklarētā adrese, un uz mana vārda ir noslēgts līgums par atkritumu izvešanu no šīs adreses, pats te ierodos tikai vasarā. Vai man ir tiesības vērsties pie notāra un uzsākt mantojuma lietu bez tiesas starpniecības? Paldies. 

A
atbild:
02. decembrī, 2024

Ja mantojuma lieta netika uzsākta, proti, neviens no mantiniekiem un/vai kreditoriem nevērsās pie zvērināta notāra, lai uzsāktu mantojuma lietu, tad jūs varat vērsties pie notāra, lai atklātu mantojuma lietu. Jums jādodas pie zvērināta notāra, kas praktizē apgabaltiesas darbības teritorijā (Rīgas, Kurzemes, Zemgales, Vidzemes vai Latgales apgabaltiesas), kur bija mantojuma atstājēja pēdējā deklarētā dzīvesvieta. Zvērinātu notāru kontaktinformācija pieejama šeit. 

To, vai ir bijis zvērināta notāra paziņojums par mantojumu atklāšanos, jūs varat uzzināt oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, sadaļā “Mantojumu ziņas” 

Ja mantojums ir ticis atklāts, bet jūs par to nezinājāt, tad saskaņā ar Civillikuma 667. pantu mantojuma prasību, ar kuru aizsargā mantojuma tiesību, var celt katrs mantinieks, vienalga, vai viņš aicināts pēc likuma, testamenta vai līguma un vai viņš prasa visu mantojumu vai tikai tā daļu. Mantojuma prasības celšanai Civillikuma 685. pantā ir noteikts 5 gadu noilguma termiņš, skaitot no dienas, kad radušās tiesības šo prasību celt. Tas nozīmē, ka būtu jāvēršas tiesā. Tāda gadījumā vēlams konsultēties ar zvērinātu notāru vai advokātu par jūsu iespējām un rīcību konkrētajā situācijā. 

Vēršama uzmanība, ka Civillikuma 693. pantā ir noteikts mantojuma pieņemšanas termiņš, proti: 

  • mantiniekam jāizsaka sava griba pieņemt mantojumu: termiņā, ko ieceltam mantiniekam noteicis mantojuma atstājējs testamentā, mantojuma līgumā;
  • līdz uzaicinājumā noliktajam termiņam;
  • ja uzaicinājuma nav bijis – gada laikā, skaitot šo termiņu no mantojuma atklāšanās dienas, ja mantojums atrodas iespējamā mantinieka faktiskā valdījumā, bet pretējā gadījumā – no ziņu saņemšanas laika par to, ka mantojums atklājies. 

Ja tajā laikā, kad aicina mantot, mantojums atrodas iespējamā mantinieka faktiskajā valdījumā vai ja šādu valdījumu viņš iegūst vēlāk un līdz iepriekš norādīto termiņu beigām nedod par mantojuma pieņemšanu noteiktu atsauksmi, tad atzīst, ka viņš to pieņēmis. Bet, ja iespējamais mantinieks, kura faktiskajā valdījumā manta neatrodas, palaiž garām nolikto termiņu, noteikti neizsakot savu gribu, tad atzīst, ka viņš mantojumu atraidījis. 

Ja mantinieki, kas pieņēmuši mantojumu faktiskajā valdījumā, mantošanas iesniegumu iesniedz pēc Civillikumā noteiktā gada termiņa beigām, tad notārs pēc sava ieskata mantojuma atklāšanos neizsludina.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 250 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas