Labdien! Esmu iegādājusies nekustamo īpašumu daudzdzīvokļu mājā, kuru apsaimnieko īpašnieku biedrība. Līgums starp mani un biedrību nav noslēgts, tātad nesaprotu maksājumu par komunālajiem pakalpojumiem apmēru. Rēķini par pakalpojumiem tiek sūtīti neregulāri, nesaprotami (piemēram, oktobrī atsūta rēķinu par jūniju, jūliju). Proti, man izraksta rēķinu par laiku, kad vēl nebiju konkrētā dzīvokļa īpašniece. Mājā regulāri ir problēmas ar ūdens padevi (avārijas situācijas), par ko netiek brīdināts utt. Ar pārvaldnieci ir ļoti grūti komunicēt, viņa telefona sarunas laikā visu noliedz, uz e-pastiem neatbild. Kā rīkoties šajā situācijā? Vai viņai ir tiesības izrakstīt rēķinus, kā arī aprēķināt līgumsodu par kavētajiem maksājumiem, ja līgums nav noslēgts?
Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta otro daļu dzīvokļu īpašnieku kopība dzīvojamā mājā lemj par tādiem jautājumiem kā: kopīpašumā esošās daļas pārvaldīšanas forma; atsevišķu vai visu dzīvojamās mājas pārvaldīšanas darbību uzdošana pārvaldniekam un to atsaukšana; dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumu noteikšanas un maksāšanas kārtība. Ja dzīvokļu īpašnieku kopības vairākums dzīvojamā mājā ir lēmis uzdot biedrībai veikt pārvaldīšanas darbības un noslēgt konkrēto pārvaldīšanas līgumu, tad tas ir saistošs visiem dzīvokļu īpašniekiem, tai skaitā tiem, kuri dzīvokļus konkrētajā dzīvojamā mājā ieguvuši īpašumā pēc dzīvokļu īpašnieku kopības balsojuma, tātad arī jums.
Katra dzīvokļa īpašnieka pienākumos ietilpst segt dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumus, kā arī norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu (piemēram, apkure, aukstais ūdens, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana) (skat. likuma 10. panta pirmo daļu). Ja maksājumi no jums tiek pieprasīti arī par laika periodu, kad vēl nebijāt kļuvusi par dzīvokļa īpašnieci, jums ir tiesības vērsties pie pārvaldnieka, lūdzot par attiecīgajām rēķina pozīcijām skaidrojumu, un, ja nepieciešams, pieprasīt pārrēķinu. Iespējams, kļūda radusies sakarā ar to, ka pārvaldnieks savlaicīgi nav ieguvis informāciju par notikušo dzīvokļa īpašnieka maiņu. Ja domstarpības neizdodas atrisināt, jūs varat atteikties segt nepamatoti izrakstītos rēķinus un līgumsodu, tomēr tādā gadījumā pārvaldnieks, visticamāk, vērsīsies ar prasību pret jums tiesā, kur tiks vērtēta pārvaldnieka sagatavoto rēķinu pamatotība.
Pārvaldniekam, izpildot tam uzticētos pienākumus dzīvojamā mājā, protams, būtu jārīkojas godprātīgi un saimnieciski. Saskaņā ar Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 16. pantu pārvaldnieks ir atbildīgs dzīvojamās mājas īpašniekam par pārvaldniekam dotā pārvaldīšanas uzdevuma izpildi saskaņā ar normatīvajiem aktiem un noslēgtā pārvaldīšanas līguma noteikumiem. Par likuma prasību neievērošanu, veicot pārvaldīšanas uzdevumu, pārvaldnieks atbild likumā noteiktajā kārtībā. Ja uzskatāt, ka pārvaldnieks savus pienākumus nepilda, jums ir tiesības ierosināt veikt esošā pārvaldnieka nomaiņu. Šādu lēmumu var realizēt tikai tad, ja jūsu ierosinājums iegūtu dzīvokļu īpašnieku kopības vairākuma atbalstu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!