E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34436
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Neatņemamās daļas tiesīgie var prasīt izdot viņu daļas

J
jautā:
06. novembrī, 2024
Jelena

Labvakar! Tētis savu īpašuma daļu man nodeva pirms septiņiem gadiem. Tagad viņš ir miris. Vai viņa otrā meita varētu pieprasīt savu daļu no īpašuma? Vai īpašuma aktiem ir noteikts laika ierobežojums? 

A
atbild:
Šodien
Olga Lauva
juriste

No jautājuma izklāsta nav skaidrs, kādā veidā un uz kāda darījuma (piemēram, pirkuma, dāvinājuma līguma) pamata tika nodotas īpašuma tiesības.  

Ja darījums tika noslēgts kā dāvinājums, Civillikuma 1922. pants paredz: ja dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas, tad viņi var prasīt, lai izdod viņiem šīs daļas.  

Atbilstoši Civillikuma 423. pantam neatņemamās daļas tiesīgie ir laulātais un lejupējie, bet, ja nav lejupējo, kas pārdzīvojuši mantojuma atstājēju, tad laulātais un tuvākās pakāpes augšupējie. 

Neatņemamās daļas tiesīgajiem ir tikai prasījuma tiesība uz neatņemamās daļas izdošanu naudā (788. pants). Tiesība uz neatņemamo daļu ir mantojama un tālāk nododama tiesība. 

Neatņemamās daļas tiesīgajam jāpiesaka sava tiesība uz neatņemamo daļu līdz uzaicinājumā noliktajam termiņam. Ja līdz šā termiņa beigām viņš savu tiesību nepiesaka, tad atzīstams, ka viņš no tās atteicies. 

Ja neatņemamās daļas tiesīgais, kas pārdzīvojis mantojuma atstājēju, ir atteicies no tiesības uz neatņemamo daļu vai nu pirms, vai pēc mantojuma atklāšanās, tad viņa atteikšanās šajā ziņā saista arī viņa lejupējos.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 20 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas