Sveiki! Vai tad, ja juridiskā persona sniedz nepatiesu informāciju un man kā fiziskajai personai šīs nepatiesās informācijas dēļ ir radušies zaudējumi (trīs dienas katru dienu 40 eiro), vai es varu šos zaudējumus piedzīt un vai juridiskajai personai ir jāuzņemas kāda atbildība? Juridiskā persona pēc tam zvanīja, un es atkārtoti norādīju, ka viņi teica: attiecīgā darbība netiks veikta. Uz to atbilde vai skaidrojums netika dots, tika veikta darbība: bloķēšana strādāt. Būtu pateicīgs uzzināt, kāds likuma pants nosaka atbildību juridiskajām personām par nepatiesas informācijas sniegšanu. Pieņemu, ka nevar taču pilnīgi atklāti melot, saprast to un turpināt darboties bez sekām.
Šajā gadījumā nav nozīmēs tam, vai zaudējumus ir radījusi juridiska vai fiziska persona. Saskaņā ar vispārējo regulējumu ikviena rīcībspējīga persona ir atbildīga par tās nodarītajiem zaudējumiem. Proti, Civillikuma 1779. pants paredz: katram ir pienākums atlīdzināt zaudējumus, ko viņš ar savu darbību vai bezdarbību nodarījis.
Papildus jānorāda, ka saskaņā ar pastāvošo tiesu praksi un tiesību zinātnes atziņām zaudējumu prasības pamatošanai tiek izvirzīta prasība par trīs pazīmju pastāvēšanu, t. i.:
1) konstatējama vainīgās personas prettiesiska rīcība (darbība vai bezdarbība);
2) ir nosakāms konkrēts zaudējumu apmērs;
3) pastāv cēloniskais sakars starp prettiesisko rīcību un nodarītajiem zaudējumiem (skat. K. Torgāns. Saistību tiesības I daļa. Rīga, 2006, 209. lapa; Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta spriedumi lietās Nr. SKC-143/2008, Nr. SKC-289/2011, Nr. SKC-178/2022 u. c.).
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!