Sveiki! Man nav skaidrs, kā pašnodarbinātajam, kas paralēli saimnieciskajai darbībai saņem algu valsts darbā, jāmaksā nodokļi. Vai nodokļi jāmaksā no kopējiem ienākumiem (saimnieciskā darbība + “parastais” darbs) vai tikai no ienākumiem kā pašnodarbinātajam, tas ir, no saimnieciskās darbības? Kāda ir nodokļu apmēra starpība vienā un otrā darbā? Paldies par atbildi jau iepriekš.
No algas valsts darbā jūsu darba devējs aprēķina nodokļus un iemaksā budžetā. No algas ietur valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Nodokļu aprēķins un ieturētās summas ir redzamas darba devēja izsniegtajā algas lapiņā.
Pašnodarbinātais pats kārto grāmatvedību. Nodokļi ir atkarīgi no izvēlētā nodokļu režīma. Informācija par to, kāda katrā nodokļu režīmā ir maksāšanas kārtība un likmes, izklāstīta Valsts ieņēmumu dienesta materiālos sadaļā Saimnieciskās darbības veicēji.
Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteic, ka IIN aprēķina no cilvēka kopējiem gada ar nodokli apliekamajiem ienākumiem. Kopējos ienākumos ieskaita gan saimnieciskās darbības ienākumus (tie ir starpība starp ieņēmumiem un izdevumiem), gan citur, piemēram, no algota darba, gūtos ienākumus.
Pirms IIN aprēķināšanas no kopējiem ienākumiem atņem to daļu, kurai nodokli nepiemēro:
IIN likme ir progresīva – tā mainās atkarībā no ienākuma lieluma:
Rezumējošā kārtībā nodokli piemēro, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!