Slimības pabalstu maksā ne ilgāk kā 52 nedēļas

J
jautā:
06. oktobrī, 2024
Silvija

Kā rīkoties, ja slimības lapa 2. grupas invalīdam turpinās ilgāk par 52 nedēļām? Kā tiek noteikts, vai slimības naudu maksās un cik ilgi? Pensijas vēl nav.

A
atbild:
10. oktobrī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja darbinieks saslimst, tad viņam tiek izsniegta darbnespējas lapa A, ko apmaksā darba devējs par pirmajām deviņām slimības dienām. Pēc tam tiek izsniegta darbnespējas lapa B. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķir slimības pabalstu: ar 10. slimības dienu līdz darbnespējas beigām, bet ne ilgāk kā 52 nedēļas, skaitot no pirmās darbnespējas dienas. Šāda kārtība ir noteikta likuma “Par maternitātes un slimību apdrošināšanu” 13. un 36. pantā.

Jautājumā neesat norādījusi, vai saņemat invaliditātes pensiju. Pensija jāpieprasa no invaliditātes noteikšanas dienas. Ja iesniegums ir iesniegts vēlāk, tad tiesības uz pensiju ir ne agrāk kā 6 mēnešus pirms iesnieguma iesniegšanas dienas.

Lai pieprasītu pensiju, jāaizpilda noteiktas formas iesniegums, kas adresēts VSAA.

Iesniegumu var iesniegt:

  • portālā latvija.gov.lv;
  • klātienē (pieprasot pakalpojumu, jāuzrāda personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte));
  • elektroniski (iesniegums jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu);

Iesniegumu klātienē var iesniegt jebkurā VSAA klientu apkalpošanas centrā.