Labdien! Kādreiz bija tā: ja cilvēks strādā veikalā un revīzijas laikā ir konstatēts iztrūkums, tad viņš maksā no savas kabatas. Šobrīd, ja ir parādi, tad veic ieturējums no algas un bloķē bankas kontus. Bet kāda ir atbildība, ja, piemēram, ierēdnim ir pierādīta naudas izšķērdēšana? Vai arī ierēdnim tā ir jāatmaksā no savas kabatas? Paldies.
Valsts pārvaldē nodarbinātais atbild par savas rīcības tiesiskumu un lietderību. Par tiesību aktiem neatbilstošu rīcību nodarbinātais atbild disciplināri, civiltiesiski, administratīvi un krimināltiesiski.
Valsts pārvaldē nodarbināto atbildība galvenokārt izpaužas kā disciplinārā un civiltiesiskā atbildība. Taču disciplinārsoda piemērošana neizslēdz ierēdņa civiltiesisko atbildību, administratīvo atbildību vai kriminālatbildību. Piemērojamais atbildības veids (veidi) ir atkarīgs no konkrētā pārkāpuma.
Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likums (Izšķērdēšanas likums) paredz: ja amatpersona vai darbinieks ar savu rīcību nodarījis publiskai personai vai kapitālsabiedrībai zaudējumus un neatlīdzina tos labprātīgi, tad zaudējumus piedzen, ja no pārkāpuma izdarīšanas nav pagājuši vairāk kā četri gadi. Dienesta, darba vai amata tiesisko attiecību izbeigšana nav pamats, lai zaudējumus nepiedzītu.
Izšķērdēšanas likums paredz dažādus ierobežojumus attiecībā uz piedzenamo zaudējumu apmēru.
Papildu informācijai: Vadlīnijas par valsts pārvaldē nodarbināto atbildības izvērtēšanu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!