TĒMA: Tieslietas

Uzņēmuma kapitāla daļas ir manta, kuru iespējams iegūt kā laulāto kopmantu

J
jautā:
15. septembrī, 2024
Rolands

Vai uzņēmums arī skaitās laulāto kopīga manta un šķiroties ir jādala?

A
atbild:
18. septembrī, 2024

Atbilstoši Civillikuma 89. panta otrajai daļai viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Latvijas Republikas Senāts 2021. gada spriedumā lietā Nr. SKC [C]/2021 ir norādījis: “Komercsabiedrības kapitāla daļas ir manta, kuru laulāto kopdzīves laikā iespējams iegūt kā laulāto kopīgo mantu Civillikuma 89. panta otrās daļas izpratnē. Ja laulātais, uz kura vārda kapitāla daļas reģistrētas, apgalvo, ka tās ir viņa atsevišķā manta, tad viņam tas ir jāpierāda saskaņā ar Civillikuma 91. panta otro daļu.

Ja tiesa kapitāla daļas atzīst par laulāto kopīgo mantu, tad laulāto kopīgās mantas sastāvā kā laulāto kopīgās mantas augļi ir jāietver arī dividendes, kas ir izmaksātas par periodu, kurā pastāvēja laulāto kopdzīve.”

Ja uzņēmums tika dibināts laulības laikā, tad tā kapitāla daļas, visticamāk, ir laulāto kopīga manta.