TĒMA: Pensijas

Tiesības uz pensionēšanos piecus gadus pirms likumā noteiktā vispārējā pensijas vecuma

J
jautā:
27. augustā, 2024
Mārīte

Labdien! Kad varu doties pensijā, ja mans bērns no dzimšanas ir invalīds? Esmu dzimusi 1970. gadā. Vai šobrīd tas ir iespējams?

A
atbild:
28. augustā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bērna vecāks vai aizbildnis, kura apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem, piecus gadus ātrāk vecuma pensiju var pieprasīt, ja laika periodā, līdz bērns sasniedzis 18 gadu vecumu:

  • aprūpējis bērnu, kurš normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā vismaz astoņus gadus ir bijis atzīts par bērnu ar invaliditāti.

Tas nozīmē, ka no likumā “Par valsts pensijām” noteiktā vecuma jāatskaita pieci gadi, kad rodas tiesības pensionēties ātrāk.

Šogad vispārējais pensijas vecums ir 64 gadi un deviņi mēneši; tiesībām pensionēties piecus gadus ātrāk – 59 gadi un deviņi mēneši.

No nākamā gada un turpmāk pensijas vecums būs 65 gadi, savukārt tiesībām uz ātrāku pensionēšanos – 60 gadu.

Jums vēl nav tiesību pensionēties ātrāk.

Tad, kad apritēs 60 gadu, jums būs tiesības uz ātrāku pensionēšanos, ja būs izpildīti arī citi likumā noteiktie nosacījumi. Tā ir paredzēts patlaban spēkā esošajā likumā.