Uzturlīdzekļi jāturpina maksāt arī gadījumā, ja vecākam atņemtas aizgādības tiesības

J
jautā:
15. augustā, 2024
Linda

Labdien! Vai bērna tēvam, ja tiek atņemtas tiesības uz bērnu, ir jāmaksā uzturlīdzekļi? Vai tādā gadījumā UGF tos maksā, ja bērna tēvs to nedara?

A
atbild:
11. septembrī, 2024
Santa Galiņa
LV portāls

Civillikumā noteikts: ja vecākam atņemtas aizgādības tiesības ar spēkā stājušos tiesas spriedumu, viņam saglabājas pienākums uzturēt bērnu. Tātad uzturlīdzekļi jāmaksā arī gadījumā, ja aizgādības tiesības ir atņemtas.

Ja bērna tēvs uzturlīdzekļus labprātīgi nemaksās, tos būs iespējams saņemt no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF).

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem “Noteikumi par izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru no Uzturlīdzekļu garantiju fonda” 2024. gadā uzturlīdzekļus no UGF izmaksā šādā apmērā:

  • 107,50 eiro – katram bērnam no viņa piedzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai;
  • 129 eiro – katram bērnam no septiņu gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai;
  • 129 eiro – pilngadīgai personai no 18 gadu vecuma sasniegšanas līdz 21 gada vecuma sasniegšanai, ja tā turpina apgūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību.