E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33506
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Nekustamā īpašuma domājamo daļu dāvināšana

J
jautā:
07. augustā, 2024
Ainārs

Labdien! Manam brālim pieder zemes kopīpašums 50% no kopējās platības, bet māsīcai un brālēnam pa 25% katram. Īpašums iegūts dāvinājuma ceļā, viņam jau esot laulībā. Brālis vēlas pusi no savas kopīpašuma platības uzdāvināt manam dēlam. Sakiet, vai dāvinājuma gadījumā ir nepieciešams mana brāļa sievas notariāls apstiprinājums piekrišanai dāvinājumam? Kādi vēl dokumenti ir nepieciešami? Cik lieli un kādi nodokļi būs jānomaksā dāvinājuma gadījumā?

A
atbild:
13. augustā, 2024

Saskaņā ar Civillikuma 1912. pantu dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību. Jūsu aprakstītajā gadījumā nekustamais īpašums (domājamā daļa), kas laulības laikā iegūts kā dāvinājums, ir laulātā atsevišķa manta. Saskaņā ar Civillikuma 91. panta pirmās daļas 3. punktu manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā, ir laulātā atsevišķa manta, kuras atsavināšanai nav nepieciešama otra laulātā piekrišana. Par to, kādos gadījumos nav nepieciešama otra laulātā piekrišana, varat lasīt LV portālā publicētajā e-konsultācijā “Laulātā piekrišana, dāvinot īpašumu”. 

Arī pirmpirkuma tiesības pārējiem kopīpašniekiem konkrētajā gadījumā nav, jo atbilstoši Civillikuma 2060. pantam pirmpirkuma tiesība nav izlietojama dāvinājuma gadījumā.  

Lai jūsu brālis varētu uzdāvināt domājamās daļas no sava nekustamā īpašuma jūsu dēlam, nepieciešams sagatavot dāvinājuma līgumu, jo likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 3. pants noteic, ka nekustamais īpašums zemesgrāmatā ierakstāms, pamatojoties uz dokumentu, kas apliecina nekustamā īpašuma tiesisku iegūšanu. Dāvinājuma līgumu var sagatavot kvalificēts jurists, vai arī varat uzreiz vērsties pie zvērināta notāra, jo pēc dāvinājuma līguma noslēgšanas jums jebkurā gadījumā būs jāvēršas pie zvērināta notāra, lai sagatavotu nostiprinājuma lūgumu, kas nepieciešams, lai ierakstītu jūsu dēla īpašuma tiesības zemesgrāmatā. Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā. Dāvinājumu un tā sekas regulē Civillikuma 11. nodaļa (sākot ar 1912. pantu). Tāpat ieteicams iepazīties ar LV portāla skaidrojumu “Kas jāzina par dāvinājuma līguma slēgšanu”.  

Savukārt par izmaksām, kādas jūs sagaida, slēdzot dāvinājuma līgumu, varat lasīt LV portālā publicētajā e-konsultācijā “Par izmaksām, slēdzot dāvinājuma līgumu”. Izdevumi būs atkarīgi no nekustamā īpašuma vērtības. Ministru kabineta 2009. gada 27. oktobra noteikumu Nr. 1250 "Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā" 5.3. punkts paredz, ka par īpašuma atsavināšanu uz dāvinājuma līguma pamata jāmaksā valsts nodeva 3% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības (eiro), bet ne vairāk kā 50 000 eiro. Turpretī noteikumu 6. punkts paredz, ka valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā bērniem, laulātajiem, vecākiem, brāļiem, māsām, pusbrāļiem, pusmāsām, mazbērniem, mazmazbērniem un vecvecākiem ir 0,5% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības (eiro), bet ne vairāk kā 50 000 eiro. Jūsu gadījumā samazināta valsts nodeva diemžēl netiks piemērota. Arī notariālā akta taisīšana par darījumu saskaņā ar Ministru kabineta 2013. gada 3. septembra noteikumu Nr. 737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību” 6. punktu ir 0,5% no darījuma summas, bet ne mazāk kā 80 eiro. Cena par dāvinājuma līguma sagatavošanu būs atkarīga no pakalpojuma sniedzēja tarifa.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 24 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas