Darba devējs var noteikt, ka atvaļinājums nav izmantojams pa dienām

J
jautā:
01. augustā, 2024
Anna

Labdien! Gribētu precizēt Darba likuma 35. nodaļas 149. pantu. Vai darbinieks drīkst izmantot atvaļinājumu, piemēram, vienu darba dienu mēnesī, ja viena no atvaļinājuma daļām kārtējā gadā jau bija vai būs divas nepārtrauktas kalendārās nedēļas? Vai darba devējs var kolektīvajā līgumā noteikt, ka atvaļinājumu nedrīkst izņemt pa dienām? Darbs privātajā uzņēmumā.

A
atbild:
29. augustā, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likumā ir noteikts, ka atvaļinājumu vispārēji piešķir kalendārajās nedēļās, tomēr to ir tiesības izmantot dalīti, paredzot, ka viena atvaļinājuma daļa nedrīkst būt īsāka par divām kalendārajām nedēļām. Šis nosacījums ir imperatīvs ar mērķi nodrošināt darbiniekam tiesības pilnvērtīgi un nepārtraukti atpūsties divas nedēļas. Atlikušās atvaļinājuma daļas izmantošanai tiesiskais regulējums paredz elastīgu pieeju. Ja darbinieks izvēlas izmantot atvaļinājumu dalīti, tad iestādei ir dota iespēja iekšējā dokumentā regulēt atvaļinājuma izmantošanu. Tas nozīmē, ka darba devējs var noteikt, ka pēc divu pilnu kalendāro nedēļu izmantošanas arī citas atvaļinājuma daļas, piemēram, nevar būt īsākas par vienu kalendāro nedēļu.

Ja jums ir nepieciešama brīva diena, tad esat tiesīga lūgt darba devējam piešķirt šo dienu kā bezalgas atvaļinājumu.