Lasīšanai: 1 minūte

Kā nosaka invaliditātes pensijas apmēru, ja nav apdrošināšanas stāža

J
jautā:
09. jūlijā, 2024
Jānis

Labdien! Kā tiek aprēķināta invaliditātes pensija 1. grupas invalīdiem? Vai tiek ņemtas vērā studijas augstskolā? Ko darīt, ja invaliditāte ir iestājusies īsi pēc augstskolas absolvēšanas un nav paspēts nostrādāt nepieciešamos gadus?

A
atbild:
12. jūlijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā “Par valsts pensijām” noteikts: ja cilvēks 5 gadus pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas nav bijis pakļauts invaliditātes apdrošināšanai, tad invaliditātes pensija tiek piešķirta minimālā apmērā. 1. grupas invaliditātes pensijas minimālo apmēru nosaka, invaliditātes pensijas aprēķina bāzei piemērojot koeficientu 1,6, līdz ar to pensija ir 273,6 eiro.

Ja cilvēks pēc  invaliditātes pensijas piešķiršanas strādā un veic sociālās apdrošināšanas iemaksas, tad viņš var pieprasīt savas pensijas pārrēķinu.

Pēc 1996. gada studijas augstskolā neveido apdrošināšanas stāžu.