TĒMA: Tieslietas

Piespiedu izsolē pirmpirkuma tiesības nav izlietojamas

J
jautā:
03. jūlijā, 2024
Zane

Labdien! Man pieder 1/2 domājamās daļas īpašuma. Otras domājamās daļas puses īpašniekam zvērināts tiesu izpildītājs uzlicis piespiedu savas domājamās daļas pārdošanu. Vai man šajā situācijā ir likumīgas pirmpirkuma tiesības?

A
atbild:
05. jūlijā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Civillikuma 1073. pants paredz jums pirmpirkuma tiesības gadījumos, kad cits nekustamā īpašuma kopīpašnieks atsavina savu daļu personai, kura nav kopīpašnieks. Pantā norādītais pārdevēja pienākums pārējiem kopīpašniekiem nosūtīt pirkuma līguma norakstu norāda, ka pants attiecināms uz gadījumiem, kad īpašuma domājamās daļas tiek pārdotas labprātīgi, pārdošanas darījuma rezultātā.

Zvērināts tiesu izpildītājs, izpildot tiesu nolēmumu, īpašumu pārdod piespiedu izsolē. Uz šādu piedziņas darbību (izsoli) nevar attiecināt tās kopīpašnieku privilēģijas, kas noteiktas Civillikuma 1073. pantā. Tātad jūs nevarat izmantot savas pirmpirkuma tiesības, ja īpašums tiek pārdots šādā piespiedu kārtā. Jums tomēr ir tiesības piedalīties šajā izsolē kā vienam no izsoles dalībniekiem.