TĒMA: Nodokļi

Vai algai nav neapliekamā minimuma, ja ir apgādājamais un invaliditāte

J
jautā:
01. jūlijā, 2024
Ināra

Labdien! Vai darba devējs pareizi norāda, ka man nav jābūt piešķirtam neapliekamajam minimumam no darba algas, ja tiek piemērots atvieglojums par vienu apgādājamo un 3. grupas invaliditāti? Kādā apmērā šiem atvieglojumiem jābūt pēc likuma? Paldies!

A
atbild:
22. jūlijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Jautājumā nav norādīta informācija par invaliditātes pensiju. Ja saņemat invaliditātes pensiju, algai neapliekamā minimuma nav.

Nodokļa atvieglojums par apgādājamo ir 250 eiro mēnesī.

Papildu atvieglojums par 3. grupas invaliditāti – 120 eiro mēnesī.

Tas, ka darbiniekam ir apgādājamais un noteikta invaliditāte, par ko pienākas atvieglojums, vispārējā gadījumā neatceļ darbinieka tiesības uz neapliekamo minimumu (VID aprēķināto prognozēto neapliekamo minimumu), kas tiek piemērots noteiktam algas apmēram.

Kā jau minēts, neapliekamo minimumu nepiemēro pensijas (arī invaliditātes pensijas) saņēmējiem, kuriem algu apliek ar nodokli no pirmā eiro. Ja ir apgādājamie un papildu atvieglojums par invaliditāti, tos piemēro.

Diferencēto neapliekamo minimumu nepiemēro arī tad, ja gada apliekamā ienākuma apmērs ir virs 21 600 eiro, tas ir, 1800 eiro mēnesī.