TĒMA: Pensijas

Vai pašnodarbinātajam maksā priekšlaicīgi piešķirto pensiju

J
jautā:
13. jūnijā, 2024
Inera

Labdien! Vai priekšlaicīgi pensionētai personai ir jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam ar ieņēmumiem līdz 3000 eiro gadā un līdz 500 eiro mēnesī? Vai par šiem trim mēnešiem tiks maksāta priekšlaicīgā pensija? Vai ir jāmaksā 10 procentu nodoklis pensijai?

A
atbild:
17. jūnijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saņemot atlīdzību par darbu vai pakalpojumu sniegšanu, ir jāreģistrē saimnieciskā darbība. Ja ienākums mēnesī ir mazāks par 700 eiro (minimālo algu valstī), pašnodarbinātajam jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) – 10% pensiju apdrošināšanai. Iemaksas jāveic katru ceturksni.

Vecuma pensiju, kas piešķirta priekšlaicīgi, līdz vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanai izmaksā 50% apmērā. Ja persona, kurai vecuma pensija piešķirta priekšlaicīgi, laika periodā līdz vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanai kļūst par obligāti sociāli apdrošināmu personu (darba ņēmēju, pašnodarbināto), tad viņai uz konkrēto laiku vecuma pensijas izmaksu pārtrauc.

Pašnodarbinātais ir obligāti sociāli apdrošināma persona, ja gūst ienākumus un veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), t. sk. 10% apmērā valsts pensiju apdrošināšanai no ienākumiem, kas nesasniedz minimālo algu.