Dalītajā īpašumā zemes un būves īpašniekiem jāvienojas par būves uzturēšanai funkcionāli nepieciešamo zemes platību

J
jautā:
03. maijā, 2024
Alise

Labdien! Ir dalītais īpašums, un ēku, būvju īpašnieks lieto manu zemi savām vajadzībām. Es nodrošinu ceļu un piebraukšanu īpašumam. Vai man tas jānodrošina arī dārza platībām, ja tās šobrīd neizmantoju? Kam ir prioritāte zemes vai ēkas īpašniekam? Tāda sajūta, ka ēkas īpašnieks vēlas noteikt, kā man dzīvot. Vai man jānodrošina ēkas īpašnieks ar dārzu, ja pats varu gūt peļņu no savas zemes?

A
atbild:
08. maijā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Saskaņā ar vispārējo regulējumu, kas noteikts likuma Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību 38. pantā, ja būve ir patstāvīgs īpašuma objekts, būves īpašniekam uz likuma pamata ir lietošanas tiesības uz zemi, ciktāl tās nepieciešamas īpašuma tiesību īstenošanai pār būvi. Nosakot būves īpašniekam lietošanā nododamo zemes platību, ņemams vērā, kāds zemes apjoms būves īpašniekam ir funkcionāli nepieciešams būves ekspluatācijai. Zemes īpašniekam nav obligātas prasības būves īpašniekam piešķirt zemi lietošanā arī dārza ierīkošanai un uzturēšanai. Pusēm ir tiesības, abpusēji vienojoties, noteikt zemes apjomu, ko zemes īpašnieks būves īpašniekam piešķir lietošanā. Strīdus par lietošanā nododamās zemes platību un robežām izšķir tiesa.