Bezdarbnieka pabalsta aprēķinā neiekļauj divus mēnešus – viszemāko un visaugstāko iemaksu algu

J
jautā:
05. martā, 2024
Līna

Darba devējs grib atlaist no darba pēc Darba likuma 114. panta. Kad izdevīgāk iet prom no darba, lai būtu lielāks bezdarbnieka pabalsts, ja gada prēmija tiek izmaksāta martā? Vai bezdarbniekos labāk stāties uzreiz vai pēc diviem mēnešiem?

A
atbild:
06. martā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Tiesību aktos nav noteikts termiņš, cik ātri pēc darba zaudēšanas jāreģistrējas bezdarbnieka statusam, lai būtu tiesības saņemt pabalstu. Var reģistrēties bezdarbniekos gan nākamajā dienā pēc darba attiecību izbeigšanas, gan pēc mēneša vai vairākiem mēnešiem. Tomēr, ja persona vēlas saņemt bezdarbnieka pabalstu, jāņem vērā jau minētais nosacījums – tiesības uz pabalstu ir tad, ja iemaksas bezdarbam veiktas vismaz 12 mēnešus 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas.

Nosakot bezdarbnieka pabalsta apmēru, ņem vērā pieprasītājam aprēķināto vidējo apdrošināšanas iemaksu algu un kopējo apdrošināšanas stāžu. Vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 mēnešu periodu, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss.

Aprēķinā neiekļauj tos divus mēnešus, kuros bijusi viszemākā un visaugstākā apdrošināšanas iemaksu alga.