Labdien, mans paziņa piedāvā man nopirkt no viņa par simbolisku cenu mazdārziņu ar kokiem, lai nomirstot tas nepārietu valsts īpašumā. Taču zemei, uz kuras atrodas mazdārziņš, ir bijušā īpašnieka mantinieks. Vai šajā gadījumā kādam ir pirmpirkuma tiesības, kam un kādā kārtībā var atsavināt šo mazdārziņu?
Diemžēl šī situācija nav tik vienkārša, kā sākotnēji liekas. Būtu nepieciešams detalizēti iepazīties ar dokumentiem un tikai pēc tam spriest par pārdošanas nosacījumiem. Tāpēc atbilde ir sagatavota vispārīgi.
Ja pieņemam, ka pārdevējs ir dārziņa īpašnieks, bet zemes mantinieks paspēja līdz reformas beigām (2008.g. 1.septembris) pieteikties īpašuma tiesību atjaunošanai uz zemi, tad mantiniekam, kas ir zemes īpašnieks, ir pirmpirkuma tiesības uz dārziņu.
Atsavināšanas kārtība ir sekojoša - dārziņa īpašniekam ir jāsagatavo ar potenciālo pircēju pirkuma līgums. Par pircēju var izvēlēties jebkuru personu, tostarp to, kas uzdevusi šo jautājumu. Līgumā ir jāatrunā visas nepieciešamās nianses - objekts, cena utt. Tad dārziņa īpašniekam ir jānosūta neparakstīts līgums (projekts) tam, kam ir pirmpirkuma tiesības (mantiniekam - zemes īpašniekam). Zemes īpašnieks izvērtēs šo līgumu un vai nu gribēs izmantot savas pirmpirkuma tiesības, vai nu negribēs.
Ja izmantos, tad pirmpirkumtiesīgai personai ir jāizpērk dārziņš ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi ir minēti jau iepriekš sagatavotajā līgumā starp dārziņa īpašnieku un potenciālo pircēju. Secīgi šajā gadījumā zemes īpašnieks dārziņu varēs dabūt par "simbolisku" cenu, jo par tādu gribēts pārdot arī Jums.
Savukārt, ja zemes īpašnieks atteiksies no pirmpirkuma tiesībām, tad dārziņu var pārdot jebkuram interesentam (arī Jums) ar tiem pašiem noteikumiem, kādi piedāvāti zemes īpašniekam. Šādā gadījumā ir jāsaglabā pierādījums tam, ka pirmpirkumtiesīgā persona ir atteikusies no pirmpirkuma tiesībām, lai turpmāk nerastos strīdi.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!