TĒMA: Pensijas

Kā saņem Civillikuma kārtībā mantoto pensiju 2. līmeņa kapitālu

J
jautā:
02. janvārī, 2024
Aija

Labdien! Ko nozīmē 2. pensiju līmeņa uzkrājuma mantošana Civillikumā noteiktajā kārtībā, ja cilvēks ir izdarījis šādu izvēli gadījumam, kad nomirst pirms vecuma pensijas piešķiršanas? Vai šo fondētās pensijas kapitālu pilnā apmērā ieskaita mantiniekiem viņu bankas kontā?

A
atbild:
03. janvārī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), ņemot vērā mirušā pensiju 2. līmeņa dalībnieka izteikto izvēli, fondētās pensijas kapitālu izmaksā mantiniekiem Civillikuma noteiktajā kārtībā pēc mantojuma apliecības un iesnieguma saņemšanas VSAA. Mantoto pensiju 2. līmeņa kapitālu VSAA pārskaita uz mantinieka/mantinieku kredītiestādes kontu.

Civillikuma kārtībā mantojamo kapitālu VSAA aprēķinās pēc mantojuma apliecības un mantinieku iesnieguma saņemšanas no zvērināta notāra. Izmaksājamo kapitālu aprēķinās šādi:

  • 80% no pensiju 2. līmeņa kapitāla, kas uzkrāts līdz 2019. gada 31. decembrim (20% VSAA pārskaitīs valsts pensiju speciālajā budžetā, un tie tiks izmantoti pensiju izmaksai pašreizējiem pensionāriem);
  • 100% no pensiju 2. līmeņa kapitāla, kas uzkrāts no 2020. gada 1. janvāra.

Mantinieku darbību secība, atbildes uz jautājumiem un cita informācija ir izklāstīta VSAA tīmekļvietnē šeit.