E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31325
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
5
5

Pasūtītāja tiesības līguma nepienācīgas izpildes gadījumā

J
jautā:
24. decembrī, 2023
Ainārs

Labdien! Šī gada 14. jūlijā es noslēdzu līgumu ar būvniecības uzņēmumu par karkasa mājas būvniecību. Līguma summa bija 171 900 eiro, no kuriem es samaksāju 51 900 eiro kā avansa maksājumu. Līguma nosacījumos bija paredzēts, ka būvdarbi tiks uzsākti ne vēlāk kā 2023. gada 14. jūlijā, bet tiks pabeigti 2024. gada 5. aprīlī. Tomēr līdz šim datumam būvdarbi nav uzsākti. Esmu vairākas reizes vērsies pie būvniecības uzņēmuma, lai uzzinātu par būvdarbu uzsākšanu, taču neesmu saņēmis konkrētas atbildes. Esmu arī iesniedzis pretenziju uzņēmumam, taču arī uz to atbilde nav saņemta. Man ir zināmi 13 cilvēki, kuri noslēdza līgumu ar šo pašu uzņēmumu un patlaban atrodas identiskā situācijā. Kādas ir manas tiesības šajā situācijā? Kur man būtu jāvēršas pēc palīdzības? Vai es varu prasīt būvniecības uzņēmumam atlīdzību par zaudējumiem, kas man nodarīti saistībā ar būvdarbu neuzsākšanu? Kā es varu pieprasīt atlīdzību?

A
atbild:
08. janvārī, 2024
Pauls Vasks
jurists

Jūsu attiecības ar uzņēmumu, kas apņēmies izgatavot un uzstādīt karkasa māju, regulē gan normatīvie tiesību akti, gan savstarpēji noslēgtais līgums. Izvērstu un izsmeļošu atbildi par jūsu tiesībām situācijā, kad uzņēmums nepilda līguma nosacījumus, varētu sniegt, tikai iepazīstoties ar savstarpēji noslēgto līgumu. Tādējādi, atbildot uz jautājumu (kur būtu jāvēršas pēc palīdzības), jums būtu ieteicams vērsties pie jurista, kurš, iepazīstoties ar noslēgto līgumu un citu pieejamo informāciju, varētu konsultēt un ieteikt piemērotāko risinājumu. Tomēr, arī neredzot noslēgtā līguma nosacījumus, šajā situācijā ir iespējams sniegt vispārīgu informāciju par jūsu tiesībām, kas izklāstīta atbildes turpinājumā.

Civillikuma 1587. pants, kas ir piemērojams ikviena noslēgtā līguma gadījumā, paredz, ka tiesīgi noslēgts līgums uzliek līdzējam pienākumu izpildīt apsolīto un ne darījuma sevišķais smagums, ne arī vēlāk radušās izpildīšanas grūtības nedod vienai pusei tiesību atkāpties no līguma, kaut arī atlīdzinot otrai zaudējumus. Tādējādi, neraugoties uz kavēto termiņu vai citiem sarežģījumiem, kas uzņēmējam ir radušies līguma izpildes procesā, jums ir tiesības darījuma otrai pusei pieprasīt līguma nosacījumu izpildi. Ja tomēr apstākļi ir mainījušies, uzņēmējs ir zaudējis jūsu uzticību un jūs nevēlaties turpināt šo līgumu, ir izskatāmas iespējas līgumu lauzt. Ja šādu iespēju apsverat, tad būtu jāanalizē līguma nosacījumi, noskaidrojot, kad un pie kādiem apstākļiem jūs līgumu ar uzņēmēju esat tiesīgs vienpusēji izbeigt.

Neatkarīgi no tā, vai līgumiskās attiecības turpināsiet vai nolemsiet pārtraukt, jums ir tiesības izvirzīt uzņēmējam savus prasījumus par nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu. Civillikuma 2218. pants noteic, ka uzņēmējam jāatlīdzina zaudējumi, neatkarīgi no tā, vai tie cēlušies aiz viņa vainas, pasūtījumu izpildot, vai agrāk, vai arī vēlāk. Jūsu prasība par zaudējumu atlīdzināšanu no uzņēmēja būs pamatota, ja būs konstatējami visi zaudējumu atlīdzināšanas priekšnosacījumi, proti, uzņēmēja prettiesiska rīcība, konkrēts jums radies zaudējumu apmērs un cēloniskā saikne starp pirmajiem diviem.

Paralēli citiem prasījumiem būtu ieteicams izskatīt iespējas no uzņēmēja pieprasīt arī līgumsodu. Saskaņā ar Civillikuma 1716. pantu līgumsods ir pametums, ko kāda persona uzņemas ciest sakarā ar savu saistību neizpildi vispār, nepienācīgu izpildi vai neizpildīšanu īstā laikā (termiņā). Līgumsods ir ļoti izplatīts saistību tiesību pastiprināšanas institūts, kas bieži vien tiek noteikts tieši par termiņa kavējumiem. Tādējādi jums varētu būt iespējas no uzņēmēja pieprasīt arī līgumsodu, ja noslēgtā līguma nosacījumi to paredz.  

Nobeigumā jānorāda, ka pretenzijas par līguma neizpildi un citus prasījumus uzņēmējam varat izteikt gan mutiski, gan rakstveidā, iesniedzot pretenzijas, brīdinājumus u. tml. Ja norādītie risinājumi nedos rezultātu, jums savu tiesību aizsardzībai, visticamāk, nāksies vērsties ar prasījumu tiesā.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 247 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas