TĒMA: Tieslietas

Tiesības atsaukt policijā iesniegto iesniegumu

J
jautā:
16. novembrī, 2023
Liga

Labdien! Vīrietis ir pavedinājis nepilngadīgu meiteni, ir uzrakstīts iesniegums policijai, bet vēlētos atsaukt iesniegumu. Vai to vispār var izdarīt?

A
atbild:
17. novembrī, 2023

Kriminālprocesa likuma 377. pantā noteikti kriminālprocesu nepieļaujošie apstākļi. Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 377. panta 8. punktu kriminālprocesu nedrīkst uzsākt, bet uzsākts process ir jāizbeidz, ja nav cietušās personas pieteikuma tādā kriminālprocesā, kuru var uzsākt tikai uz šīs personas pieteikuma pamata.

Kriminālprocesa likuma 7. pants regulē publiskās un privātās apsūdzības. Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 7. panta otro daļu par Krimināllikuma 90., 130. pantā (ar vardarbību ģimenē saistītos gadījumos), 131., 132., 136., 145. pantā, 159. un 160. panta pirmajā daļā, 168., 169., 180., 197. pantā, 200. un 260. panta pirmajā daļā minēto nodarījumu publiskās apsūdzības kriminālprocesu uzsāk, ja saņemts pieteikums no personas, kurai nodarīts kaitējums.

No jūsu aprakstītās situācijas nav skaidri secināms, kāds noziedzīgais nodarījums varētu būt noticis un tikt inkriminēts, līdz ar to nav iespējams sniegt precīzu atbildi par rīcību konkrētajā situācijā.

Procesu, kas būtu uzsākts par kādu no tiem noziedzīgajiem nodarījumiem, kas norādīti Kriminālprocesa likuma 7. panta otrajā daļā, varētu apturēt, ja iesniegumu atsauktu persona, kura to bija iesniegusi un kurai tika nodarīts kaitējums.