Kādi dokumenti vajadzīgi, lai ēku reģistrētu zemesgrāmatā

J
jautā:
13. novembrī, 2023
Inita

Labdien! Ja ir uzcelta saimniecības ēka, kas jādara, lai to piereģistrētu zemesgrāmatā?

A
atbild:
27. novembrī, 2023
Inese Helmane
LV portāls

Zemesgrāmatā ir jāiesniedz nostiprinājuma lūgums par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatā.

Neiepazīstoties ar dokumentāciju, iespējams sniegt tikai vispārīgu atbildi par dokumentiem, kas nepieciešami īpašuma reģistrācijai zemesgrāmatā.

Lai zemesgrāmatā ierakstītu ēku kā patstāvīgu īpašumu, ir nepieciešami šādi dokumenti: nostiprinājuma lūgums; Valsts zemes dienesta izziņa par ēku (būvju) saistību ar zemi (ja ēkas atrodas uz zemes, kura ir ierakstīta zemesgrāmatā); ēkas (būves) inventarizācijas lieta; ja ēkas uzceltas uz valsts vai pašvaldības zemes – lēmums par zemes piešķiršanu lietošanā zemes reformas laikā; kvīts par kancelejas un valsts nodevas samaksu.

Vairāk par dokumentu iesniegšanu zemesgrāmatā varat izlasīt šeit.

Savukārt likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 19. pants noteic, ka zemesgrāmatā kā patstāvīgi īpašuma objekti nav ierakstāmas mazēkas, izņemot garāžas.

Mazēka ir vienstāva ēka, kuras apbūves laukums nav lielāks par 25 m2.