Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Pensijas

Tiesības uz pabalstu, ja miris laulātais, ir Latvijas pensijas saņēmējam

J
jautā:
08. novembrī, 2023
Marija

Labdien! Tēvs nomira, bija nepilsonis, kurš saņēma pensiju no Latvijas. Mammai VSAA atteica izmaksāt vīra pensiju, norādot, ka viņa ir Krievijas pilsone. Jā, viņa ir Krievijas pilsone, bet no 01.09. saņēma atļauju dzīvot Latvijā. Dzīvo Latvijā jau daudzus gadus. Izaudzināti seši bērni. Vai viņai tiešām nav tiesību uz pensiju? Vai ir iespējams apstrīdēt lēmumu?

A
atbild:
13. novembrī, 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Santa Pēkale, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Tiesību normas paredz, ka Latvijas pensijas saņēmēja nāves gadījumā pārdzīvojušajam laulātajam 12 mēnešus no mirušā nāves dienas ir tiesības uz pabalstu 50% apmērā no mirušā pensijas. Turklāt izšķirošs nosacījums ir tas, ka arī pārdzīvojušajam laulātajam ir jābūt Latvijas pensijas saņēmējam. Ja tā nav, tad pabalsts nepienākas.