Tiesības uz bezdarbnieka statusu un pabalstu

J
jautā:
01. novembrī, 2023
Jolanta

Esmu palikusi bez darba, bet kopš septembra mācos kursos. Darba stāžs ir vairāk par gadu. Vai es varu iegūt bezdarbnieka statusu?

A
atbild:
06. novembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bezdarbnieka statusu var iegūt persona, kura nestrādā. Jūs acīmredzot interesē, vai saņemsiet bezdarbnieka pabalstu, jo tas ir atbalsts periodam, kamēr atrod darbu.

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir tad, ja:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) ir piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Tātad, lai būtu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, svarīgi, lai pirms darba attiecību pārtraukšanas būtu nepieciešamais sociālās apdrošināšanas periods, proti, veiktas sociālās iemaksas likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” noteiktajā periodā.

Saņemot bezdarbnieka pabalstu, nevar būt darba vai citu ienākumu, no kuriem tiek maksātas sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Ja vēlaties iegūt detalizētāku informāciju savā situācijā, jāsazinās ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.