Vai dēlam ir tiesības no sava dzīvokļa izlikt māti

J
jautā:
22. septembrī, 2023
Arvis Kolmanis

88 gadus veca māte, lielāko mūža daļu nodzīvojusi savā dzīvoklī, pārrakstīja dzīvokli uz sava dēla vārda. Dēls ir īpašnieks. Māte joprojām dzīvo šajā dzīvoklī, dēls dzīvo citur. Tagad dēls grib māti izlikt uz ielas un dzīvokli pārdot. Vai ir kāds juridisks pamatojums (vai tiesas ceļā), kas neļautu dēlam to izdarīt, lai māte varētu palikt šajā dzīvoklī?

A
atbild:
27. septembrī, 2023

Īpašums ir pilnīgas varas tiesība par lietu, t. i., tiesība valdīt un lietot to, iegūt no tās visus iespējamos labumus, ar to rīkoties. Par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemes grāmatās, tā tas ir noteikts Civillikuma 927. un 992. pantā.

Līdz ar to dēlam ir tiesības rīkoties ar savu īpašumu pēc saviem ieskatiem.

Vienlaikus Civillikuma 188. pantā ir noteikts bērnu pienākums uzturēt vecākus samērā ar savām spējām un mantas stāvokli. Strīdus par uzturlīdzekļiem vecākiem izšķir tiesa.

Tātad dēlam samērā ar savām spējām ir jānodrošina mātei cieņpilna dzīvesvieta, ja ir tāda nepieciešamība.