TĒMA: Nodokļi

Kādā apmērā saimnieciskās darbības izdevumos var iekļaut automašīnas nomas maksu

J
jautā:
20. septembrī, 2023
Andris

Labdien! Ja saimnieciskās darbības veicējs (pašnodarbināta persona) slēdz līgumu ar uzņēmumu par automašīnas nomu, vai viņš var norakstīt izdevumos 100% nomas līgumsummas? Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir punkts: “6. Personīgā vieglā automobiļa (izņemot vieglo automobili ar speciālo aprīkojumu) ekspluatācijas izmaksas (arī izdevumus par degvielu) izdevumos ietver proporcionāli saimnieciskās darbības vajadzībām nobraukto kilometru skaitam, pamatojoties uz detalizēti izstrādātiem maršrutiem, bet ne vairāk kā par 70 procentiem. Ja maksātājam nav atbilstoši noformētu attaisnojuma dokumentu, izdevumos ietver ne vairāk par 50 procentiem no faktiskajām izmaksām.” Bet noma nav ekspluatācijas izmaksas, par kuriem tiek runāts likumā. Kā rīkoties pareizi?

A
atbild:
03. oktobrī, 2023
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste

Ja vieglā automašīna ir vajadzīga saimnieciskās darbības nodrošināšanai, tad maksājumi par tās izmantošanu ir iekļaujami saimnieciskās darbības izdevumos noteiktā apmērā. Iekļaujot nomātās automašīnas ekspluatācijas izdevumus 70% vai 50% apmērā, tādā pašā apmērā būtu iekļaujami arī izdevumi par nomu, jo arī šie maksājumi ir saistīti ar automašīnas izmantošanu. Tomēr, tā kā jautājumā sniegtā informācija ir ļoti vispārīga, aicinām konkrēto pašnodarbināto personu uzdot jautājumu Valsts ieņēmumu dienestam personīgi, lai saņemtu konsultāciju par savu situāciju, jo apstākļi un nianses katrā gadījumā var ietekmēt likuma normu piemērošanas kārtību. Ar dienestu var sazināties, izmantojot EDS – “Sarakste ar VID”.