E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30252
Lasīšanai: 2 minūtes
1
2
1
2

Uzturlīdzekļi bērnam un sievai

J
jautā:
20. augustā, 2023
Ieva

Ar vīru esam precējušies pāris mēnešus, laulībā dzimis kopīgs bērns. Saprotam, ka nespējam saprasties, un vēlamies šķirties. Uz kādu alimentu apmēru var cerēt sieva/bērna māte? Vai vīram ir finansiāli jāatbalsta arī sieva, ja viņa šobrīd nav spējīga strādāt, jo ir dekrētā?

A
atbild:
22. augustā, 2023

Civillikuma 179. panta pirmā un otrā daļa noteic, ka vecāku pienākums ir samērā ar savām spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa. Pienākums gādāt par bērna uzturēšanu neizbeidzas, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem.

Ministru kabinets ir noteicis minimālo uzturlīdzekļu apmēru, kuru bērnam nodrošināt ir pienākums katram no vecākiem neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa. 2023. gadā minimālo uzturlīdzekļu apmērs bērnam līdz 7 gadu vecumam ir 155 eiro, no 7 gadu vecuma līdz 18 gadu vecumam – 186 eiro.

Taču vecāku pienākums ir arī pēc šķiršanas nodrošināt bērnam līdzšinējo labklājības līmeni. Dzīves apstākļi katrā ģimenē atšķiras, līdz ar to, lai aprēķinātu nepieciešamo uzturlīdzekļu apmēru, sākumā jāaprēķina ikmēneša izdevumi, kas ir vajadzīgi pilnvērtīgai bērna uzturēšanai.

Civillikuma 80. pants paredz: šķirot laulību vai pēc laulības šķiršanas bijušais laulātais var prasīt līdzekļus no otra bijušā laulātā samērā ar viņa mantas stāvokli iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai, ar vairākiem ierobežojumiem, kuri noteikti Civillikuma 81. pantā.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 108 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas