E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30027
Lasīšanai: 3 minūtes

Kādas prasības ir ziepju izgatavošanai

J
jautā:
26. jūlijā, 2023
Darja

Labdien! Es izgatavoju ziepes. Kas man ir nepieciešams, lai es varētu likumīgi nodarboties ar to pārdošanu?

A
atbild:
28. jūlijā, 2023
Inese Helmane
LV portāls
Veselības inspekcija
Maija Rumpētere, Produktu drošuma un tirgus uzraudzības nodaļas vadītāja

Ziepes, kas paredzētas lietošanai cilvēka higiēnas vajadzībām, ir kosmētikas līdzeklis. Prasības kosmētikas līdzekļiem nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1223/2009 par kosmētikas līdzekļiem (turpmāk – Regula 1223/2009). Ražotājs ir atbildīgā persona par tirgū laisto kosmētikas līdzekli un ir atbildīgs par normatīvo aktu ievērošanu. Normatīvajos aktos nav paredzētas atkāpes vai atšķirīgas prasības, ņemot vērā kosmētikas līdzekļu ražošanas apjomu, līdz ar to, ražojot kosmētikas līdzekļus, vienmēr jāievēro normatīvo aktu prasības.

Atbildīgā persona saskaņā ar Regulas 1223/2009 10., 11. pantā un I pielikumā minēto nodrošina, ka kosmētikas līdzeklim ir veikts drošuma novērtējums un tiek izstrādāta un glabāta kosmētikas līdzekļa lietas dokumentācija.

Regulas 1223/2009 8. pants nosaka, ka kosmētikas līdzekļa ražošanā ir jānodrošina laba ražošanas prakse. Kosmētikas labas ražošanas prakses vadlīnijas ir ietvertas Latvijas standartā LVS EN ISO 22716:2008 “Kosmētika. Laba ražošanas prakse (GMP). Labas ražošanas prakses vadlīnijas”. Standartu var iegādāties Latvijas Nacionālās standartizācijas institūcijas SIA “Latvijas standarts” tīmekļvietnē vai bez maksas iepazīties standartu lasītavā Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielā 157, vai tiešsaistē.

Saskaņā ar Regulas 1223/2009 13. pantu pirms laišanas tirgū atbildīgā persona ievada nepieciešamo informāciju kosmētikas līdzekļu elektroniskās paziņošanas portālā CPNP. Plašāka informācija par kosmētikas līdzekļa paziņošanu un CPNP lietotāja rokasgrāmata pieejama Veselības inspekcijas mājaslapā, sadaļā “Ķīmija un kosmētika”.

Inspekcija informē, ka ir jānodrošina kosmētikas līdzekļa marķējums valsts valodā saskaņā ar Regulas 1223/2009 19. pantu.

Lai ražotu kosmētikas līdzekļus un tos darītu pieejamus tirgū Latvijas teritorijā – izplatīšanai, patēriņam vai izmantošanai –, nav nepieciešams saņemt atļauju no Veselības inspekcijas. Veselības inspekcija veic tirgū laisto kosmētikas līdzekļu uzraudzību un kontrolē to atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Papildu informācija par ražotāja pienākumiem ir pieejama Veselības inspekcijas mājaslapā.

Minētā regula un citi normatīvie akti kosmētikas jomā ir pieejami Veselības inspekcijas mājaslapas sadaļā “Ķīmija un kosmētika”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 64 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas