Mammai esam divi bērni. Tēvs nomira pirms 12 gadiem. Tēvam piederošos īpašumus mamma pārrakstīja uz sava vārda. Mēs ar brāli nepieteicāmies uz savu daļu. Šobrīd mamma sev piederošos īpašumus atdāvina brāļa bērniem, ar mani nerēķinoties. Kādas ir manas tiesības?
Dāvinājuma līgums ir cieši saistīts ar izmaiņām dāvinātāja mantas stāvoklī, līdz ar to atstāj ietekmi arī uz mantojuma tiesībām un mantinieku iespējām saņemt mantojumu. Šī iemesla dēļ Civillikuma 1922. pants nosaka: ja dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas, tad viņi var prasīt, lai izdod viņiem šīs daļas.
Kaut arī cilvēki sadzīviskās sarunās bieži min dāvinājuma līgumu apstrīdēšanu, ir svarīgi saprast –, nepastāvot kādiem citiem objektīviem darījuma apstrīdēšanas pamatiem, dāvinājuma līgumu nevar apstrīdēt tādā nozīmē, ka varētu prasīt tā atzīšanu par spēkā neesošu tikai tāpēc, ka nav ievērotas kāda lejupējā vai citas personas intereses un tiesības saņemt daļu no uzdāvinātās mantas. Tomēr, ja persona, kura nekustamo īpašumu ir uzdāvinājusi, ir jūsu māte, jums būs tiesības prasīt neatņemamās daļas izdalīšanu.
Tiesības prasīt un saņemt neatņemamo daļu ietekmē vienīgi tas, vai neatņemamās daļas tiesīgais patiešām nav saņēmis (nevar saņemt) pat savu neatņemamo daļu.
Ja dāvinātājs vai nu savas dzīves laikā, vai pēc nāves jūsu brāļa bērniem būs nodevis pietiekami daudz mantas, lai tā atbilstu neatņemamās daļas apmēram, jums nebūs tiesību prasīt neatņemamo daļu; ja ne, tad būs tiesības prasīt neatņemamās daļas izdalīšanu.
Papildinājumi vai papildu līgumi pie dāvinājuma līguma nepiešķir mantojuma atstājējam tiesības neievērot neatņemamās daļas tiesīgo tiesības.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!