Labdien! Nespēju vienoties ar tiesu izpildītājiem par summu, ko katru mēnesi brīvprātīgi esmu gatavs maksāt. Šī iemesla dēļ esmu zaudējis darbu, jo daudzi darba devēji nevēlas citu cilvēku problēmas. Vai ir kāds likums, kas ļauj tiesu izpildītājiem tā darīt? Kā labāk rīkoties, lai spētu vienoties ar izpildītājiem?
Tiesu izpildītājs piemēro tos piespiedu izpildes līdzekļus, kas ir norādīti Civilprocesa likuma 557. pantā, un tie ir: piedziņas vēršana uz kustamo un nekustamo mantu, naudas līdzekļiem kredītiestādēs un uz parādnieka darba samaksu vai tai pielīdzinātajiem maksājumiem.
Ieturējumi no darba samaksas tiek veikti saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta noteikumiem:
(1) No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:
1) uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļus 15 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas;
2) piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu vai administratīvu pārkāpumu, kā arī izpildot administratīvā pārkāpuma procesā pieņemtos nolēmumus, – 50 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļus 15 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas;
3) pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļus 15 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas.
(2) Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50 procentu apmērā, bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļus 15 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā noteikto gadījumu.
Ieturējumu apmērs ir atkarīgs no parādsaistību veida un lietu skaita, kas atrodas pie tiesu izpildītāja.
Iesakām jums vērsties pie piedzinēja (kreditora) un mēģināt vienoties par pakāpenisku, labprātīgu parāda nomaksu, lai piespiedu izpildes līdzekļi (piemēram, ieturējumu veikšana no darba samaksas, konta apķīlāšana) netiek piemēroti.
Ja piedzinējs tam piekritīs un paziņos tiesu izpildītājam, tad tiesu izpildītājs varēs nepiemērot attiecīgās izpildu darbības saskaņā ar Civilprocesa likuma 559. panta nosacījumiem.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!