E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29627
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Ja ir šaubas par dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu

J
jautā:
08. jūnijā, 2023
Linda

Labdien! Kā pārbaudīt dzīvokļu īpašnieku kopības balsojuma rezultātus, ja radušās šaubas par krāpšanos ar balsu skaitu? Vai ikviens dzīvokļa īpašnieks var pieprasīt publiskot sarakstu, kur būtu redzams dzīvokļa numurs un balsojums? Paldies.

A
atbild:
19. jūnijā, 2023

Dzīvokļa īpašuma likuma 9. panta sestais punkts noteic, ka dzīvokļa īpašniekam pār dzīvokļa īpašumu ir pilnīgas varas tiesības, tostarp tiesības piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā.

Savukārt Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 28. panta trešā daļa noteic, ka dzīvojamās mājas īpašniekam ir tiesības iepazīties ar mājas lietu bez ierobežojumiem un izgatavot dokumentu atvasinājumus, ievērojot personu datu aizsardzības prasības.

Dzīvokļa īpašuma likuma 18. panta otrās daļas 2. punkts noteic, ka dzīvokļu īpašnieku kopība par savā kompetencē esošajiem jautājumiem lēmumus var pieņemt aptaujas veidā, proti, nesasaucot kopsapulci (20. pants).

Minētā likuma 20. panta trešā daļa nosaka: ja lēmums tiek pieņemts aptaujas veidā, tad dzīvokļa īpašnieks, dzīvokļu īpašnieku kopības noteikta persona vai pārvaldnieks (turpmāk – aptaujas organizators) katram dzīvokļa īpašniekam nosūta rakstveida projektu par izlemjamo jautājumu un dokumentus, kas saistīti ar lēmuma pieņemšanu, kā arī norāda termiņu, kādā dzīvokļa īpašnieks var rakstveidā balsot “par” vai “pret” attiecīgā lēmuma pieņemšanu. Termiņš nedrīkst būt īsāks par 14 dienām un garāks par 180 dienām pēc lēmuma projekta nosūtīšanas. Ja dzīvokļa īpašnieks noteiktajā termiņā nav sniedzis rakstveida atbildi, tad uzskatāms, ka viņš balsojis pret lēmuma pieņemšanu.

Par balsošanas rezultātiem aptaujas organizators sagatavo balsošanas protokolu un piecu darbdienu laikā nosūta to visiem dzīvokļu īpašniekiem. Balsošanas protokolā norāda:

1) lēmuma projekta nosūtīšanas dienu un dzīvokļu īpašnieku balsošanai noteikto termiņu;

2) pieņemto lēmumu un ar to saistītās balsošanas rezultātus;

3) pēc dzīvokļu īpašnieku pieprasījuma – atšķirīgo viedokļu saturu;

4) citas būtiskas ziņas par balsojumu.

Ja kāds no dzīvokļu īpašniekiem to pieprasa, tad dzīvokļa īpašnieks, dzīvokļu īpašnieku kopības noteikta persona vai pārvaldnieks uzrāda pārējo dzīvokļu īpašnieku balsojuma rezultātus.

Aptaujas organizators 14 dienu laikā pievieno mājas lietai Būvniecības informācijas sistēmā balsošanas protokolu, kā arī katra dzīvokļa īpašnieka balsojumu – “par” vai “pret” – par katru aptaujā iekļauto jautājumu.

Par fizisko personu datu apstrādi lēmumu pieņemšanas procesā paskaidrojams, ka dzīvokļa īpašnieku identificējošos datus (fiziskajai personai – vārdu, uzvārdu, personas kodu; juridiskajai personai – nosaukumu, reģistrācijas numuru), kā arī datus par dzīvokļa īpašniekam piederošā dzīvokļa īpašuma atsevišķā īpašuma adresi un domājamām daļām un kadastra numuru dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanai Būvniecības informācijas sistēmā nodrošina bez maksas, izmantojot valsts informācijas sistēmas (likuma 20.1 pants).

Tādējādi katram īpašniekam ir tiesības iepazīties ar balsošanas rezultātiem (apjomā, kas tika noteikts iepriekš), savukārt pieprasīt šo ziņu publiskošanu (izņemot BIS sistēmā ievadāmo informāciju) dzīvokļu īpašnieks nav tiesīgs.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 119 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas