E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 29452
Lasīšanai: 2 minūtes

Kur veic sociālās iemaksas, ja strādā divās ES valstīs

J
jautā:
16. maijā, 2023
Vadims

Labdien! Es esmu Latvijas darba ņēmējs, un ir piedāvājums vienlaikus strādāt arī citā ES dalībvalstī un maksāt tur VSAOI. Kā veidosies mana pensija, ja maksāšu nodokļus Latvijā un citā ES dalībvalstī: vai pensiju man maksās abas valstis, vai arī vajadzēs izvēlēties vienu no tām?

A
atbild:
31. maijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Sociālās drošības jomā iemaksu veikšanu nosaka Regulas 883/2004 un 987/2009, kas attiecas uz Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīm (ES/EEZ valstīm) un Šveici, kā arī var tikt piemērotas trešo valstu pilsoņiem, ja tie likumīgi uzturas dalībvalsts teritorijā un ir saistīti ar vismaz divām ES valstīm.

Sociālās apdrošināšanas iemaksas par vienu un to pašu darba periodu ir veicamas vienā valstī.

Lai noteiktu, kuras valsts tiesību akti ir piemērojami un kurā valstī jāveic iemaksas, strādājot divās vai vairākās dalībvalstīs, personai ir jāiesniedz iesniegums savas dzīvesvietas dalībvalsts kompetentajā iestādē, kas Latvijā ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

VSAA noteiks, kuras valsts tiesību akti ir piemērojami, un, ja tiks noteikts, ka ir piemērojami Latvijas tiesību akti, izsniegs A1 sertifikātu “Sertifikāts par sociālā nodrošinājuma tiesību aktiem, kas piemērojami sertifikāta saņēmējam. A1 sertifikāts apliecina, kuras valsts tiesību akti uz personu konkrētajā situācijā attiecas un kurā valstī ir jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas. Par izsniegto A1 sertifikātu VSAA informēs attiecīgās dalībvalsts kompetento iestādi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU