TĒMA: Tieslietas

Vai mantojuma saņemšanai ir svarīga mantinieka deklarētā dzīvesvieta

J
jautā:
08. maijā, 2023
Irēna

Vai, pārņemot mirušā tēva dzīvokli, ir būtiska mantinieka personas deklarētā dzīvesvieta? Testamenta nav. Vai tas ietekmēs izdevumus?

A
atbild:
22. maijā, 2023
Latvijas notārs
Marta Zeile Trijeca, zvērināta notāre

Atbilde uz jautājumu ir sadalīta divās daļās:

  1. Par mantinieka deklarēto dzīvesvietu.
  2. Par notāra atlīdzību, kārtojot mantojuma lietu.
  3. Mantojuma lietu ir nepieciešams uzsākt pie zvērināta notāra, kurš praktizē tās apgabaltiesas teritorijā, kurā bija mirušā cilvēka pēdējā deklarētā dzīvesvietas adrese. Piemēram, ja mirušā cilvēka pēdējā deklarētā dzīvesvieta bija Rīga, - pie Rīgas apgabaltiesas teritorijā praktizējoša zvērināta notāra. Tātad, mantojuma lietas uzsākšanas brīdī svarīga ir mirušā, nevis mantinieka dzīvesvieta.
  4. Par izdevumiem un apjomu, kārtojot mantojuma lietu: zvērināts notārs izsniedz mantojuma apliecību un saņem atlīdzību par darbu.

Zvērināta notāra amata atlīdzības likmes tiek aprēķinātas šādi:

  1. a) bērnam, kura deklarētā dzīvesvieta, mantojuma atklāšanās dienā (miršanas diena mantojuma atstājējam) ir kopā ar mantojuma atstājēju, – 31,30 eiro. Ja mantojamās mantas vērtība (neizskaitot parādus) pārsniedz 11 383 eiro, papildus noteiktajai taksei – 0,25% no mantojamās mantas vērtības, kas pārsniedz 11383 eiro;
  2. b) bērnam, kura deklarētā dzīvesvieta mantojuma atklāšanās dienā (miršanas diena mantojuma atstājējam) nav kopā ar mantojuma atstājēju, – 46,95 eiro. Ja mantojamās mantas vērtība (neizskaitot parādus) pārsniedz 8537 eiro, papildus noteiktajai taksei – 0,5 % no mantojamās mantas vērtības, kas pārsniedz 8537 eiro;
  3. c) notāra amata atlīdzībai tiek piemērots arī PVN (pievienotās vērtības nodoklis) - 21%.

Ja mantojuma masā ir nekustamais īpašums, pēc mantojuma apliecības izsniegšanas mantinieka īpašuma tiesība ir jānostiprina zemesgrāmatā. Lai to izdarītu, pirmās šķiras mantiniekam – bērnam īpašuma tiesību zemesgrāmatā jāmaksā valsts un kancelejas nodeva tiesai, kuras likmes ir:

Valsts nodeva par nekustamā īpašuma tiesību nostiprināšanu mantiniekiem uz notāra izsniegtas mantojuma apliecības pamata tiek noteikta šādā apmērā, ja mantotā nekustamā īpašuma vērtība pārsniedz 10 minimālās mēnešalgas:

  1. kopā ar mantojuma atstājēju dzīvojušajiem pirmās šķiras mantiniekiem – 0,25% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības;
  2. pirmās šķiras mantiniekiem, kuri nedzīvoja kopā, – 0,5% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības;
  3. lietās par pēdējās gribas rīkojuma akta (testaments) vai mantojuma līguma stāšanos likumīgā spēkā:

 pirmās šķiras mantiniekiem – 0,125% no mantotā nekustamā īpašuma vērtības.