TĒMA: Pensijas

Vecuma pensijas saņemšana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. martā, 2023
Vasilijs

11.01.2023. man palika 64 gadi. Kad un kādi dokumenti jāsāk kārtot un līdz kuram laikam jāiesniedz vecuma pensijas saņemšanai?

A
atbild:
27. martā, 2023

2023. gadā pensijas vecums ir 64 gadi un seši mēneši. Tiesības uz vecuma pensiju jums būs, sasniedzot šo vecumu, tas ir, jūlijā.

Lai pieprasītu pensiju, jāaizpilda noteiktas formas iesniegums, kas adresēts Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA).

Iesniegumu var iesniegt:

  • portālā www.latvija.lv;
  • klātienē (pieprasot pakalpojumu, jāuzrāda personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte));
  • elektroniski (iesniegums jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu).

Iesniegumu klātienē var iesniegt jebkurā VSAA klientu apkalpošanas centrā.

Pirms pensijas pieprasīšanas ieteicams pārliecināties, ka VSAA rīcībā ir visa nepieciešamā informācija
par apdrošināšanas stāžu (un tam pielīdzinātajiem periodiem) līdz 1995. gada 31. decembrim.

Apdrošināšanas stāžu apliecinošie dokumenti ir:

  • darba grāmatiņa;
  • kolhoznieka darba grāmatiņa;
  • darba līgums un dokumenti par tā izpildi, kuros ir norāde par attiecīgā darba perioda pabeigšanu;
  • karaklausības apliecība;
  • mācības apliecinošs dokuments (apliecība, atestāts, diploms, mācību iestādes izziņa), Latvijas valsts arhīvu vai citu valsts arhīvu izziņas u. c. dokumenti, kas pierāda apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim.

Kopš 1996. gada visi dati par personas sociālās apdrošināšanas stāžu ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) rīcībā.