Vai bērnam var piemērot līgumsodu? Man ir 16 gadu, nav oficiālu ienākumu, bet man ir piemērots līgumsods 30 eiro apmērā. Vai tas ir legāli? Kā man rīkoties, lai sodu apmaksātu?
Atbilstoši Civillikuma 1405. pantam, lai darījumam būtu tiesīgs spēks, ir vajadzīgs, lai tā dalībniekiem būtu tiesībspēja un rīcībspēja šā darījuma taisīšanai, pretējā gadījumā darījums nav spēkā. Savukārt minētā likuma 1408. pants noteic, ka nepilngadīgajiem trūkst rīcībspējas. Līdz ar to, lai darījums vispār būtu spēkā, nepilngadīgo tiesiskos darījumos pārstāv viņa vecāki, aizbildņi, kā arī aizgādņi (minētā likuma 1411. pants).
Ja iepriekš minētais ir ievērots, līgums pirmšķietami ir spēkā, un no tā rodas savstarpējas tiesības un pienākumi, tostarp pienākums līgumā noteiktajos gadījumos maksāt līgumsodu. Turklāt vēršu uzmanību, ka līguma noslēgšanas brīdī objektīvi bija jābūt zināmam, ka attiecīgo līguma noteikumu neievērošanas gadījumā tiks piemērots līgumsods, tādēļ vēlāka atsaukšanās uz faktu, ka līgums noslēgts ar nepilngadīgu personu, nav pamatota.
Par līgumsoda samaksu jums būtu jāvienojas ar vecākiem, aizbildņiem vai aizgādņiem. Vienlaikus vēršama uzmanība, ka nepilngadīgai personai no 16 gadu vecuma var būt savi brīvie finanšu līdzekļi (Civillikuma 195. pants), līdz ar to līgumsoda samaksu primāri iespējams veikt no šiem līdzekļiem.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!