Esmu pašnodarbināta persona, kas maksā mikrouzņēmumu nodokli. Gaidu savu pirmo bērnu, tādēļ vēlos saprast, ar kādiem pabalstiem varu rēķināties. Jūsu portālā ir šāds raksts: https://lvportals.lv/e-konsultacijas/25237-pasnodarbinatas-tiesibas-uz-pabalstiem-ja-noteiktu-laiku-ir-veiktas-iemaksas-2022.
Tajā ir minēts nodoklis 31,07% apmērā. Es no saviem ienākumiem maksāju 25%, kā no manis prasa VID. Kāda ir atšķirība? Kā aprēķina pabalstu, kas man pienāktos, ja mani vidējie bruto ienākumi mēnesī būtu 1000 eiro (piemērs)? Kāds periods tiek ņemts vērā, aprēķinot pabalstu? Vai varu prasīt no valsts papildu atbalstu, ja būšu vientuļais vecāks?
Pašnodarbinātais valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) var maksāt divos režīmos:
Jūsu norādītā LV portāla e-konsultācija ir skaidrojums par gadījumiem, kad pašnodarbinātais ir izvēlējies maksāt VSAOI vispārējā pašnodarbinātā režīmā un nav izvēlējies mikrouzņēmumu nodokļa režīmu.
Pašnodarbinātajam, kurš VSAOI maksā vispārējā nodokļu režīmā, VSAOI jāveic šādi:
Savukārt pašnodarbinātais, kurš VSAOI maksā kā mikrouzņēmumu nodokļa (MU) maksātājs, MU nodokli maksā no apgrozījuma (t. i., bruto ieņēmumiem) uz ceturkšņa deklarācijas pamata. MU nodokļa likme apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā ir 25%, bet apgrozījuma pārsniegumam virs 25 000 eiro gadā – 40%.
No šī nodokļa 80% attiecina uz VSAOI, bet 20% attiecina uz iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Atbilstoši aprēķinātajai VSAOI summai, VSAA aprēķina VSAOI objektu, ņemot vērā 80% no MU nodokļa un piemērojot pašnodarbinātā VSAOI likmi (31,07%).
Neatkarīgi no izvēlētā nodokļu maksāšanas režīma, pašnodarbinātais tiek pakļauts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai, maternitātes un slimības apdrošināšanai, veselības apdrošināšanai un vecāku pabalsta apdrošināšanai. Pašnodarbinātais nav apdrošināts bezdarbam, darba negadījumiem un saslimšanai ar arodslimību. Tātad pašnodarbinātajiem (arī MU nodokļa maksātājam) ir tiesības uz visiem sociālās apdrošināšanas pabalstiem, izņemot bezdarbnieka pabalstu, un pabalstiem, kuri tiek izmaksāti saistībā ar darba negadījumu vai arodsaslimšanu.
Pašnodarbinātajam, kurš VSAOI maksā MU nodokļa režīmā, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu sociālās apdrošināšanas pabalsta aprēķināšanai nosaka no attiecīgo mēnešu VSAOI objekta, nevis no MU deklarācijā norādītā apgrozījuma (bruto ieņēmuma).
Pašnodarbinātais ir sociāli apdrošināts tikai tad, ja faktiski ir veicis valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Piemēram, MU nodokļa maksātājs (pašnodarbinātais) MU nodokļa deklarācijā norādījis MU apgrozījumu par vienu no ceturkšņa mēnešiem 1000 eiro.
MU nodokļa maksātājs no MU apgrozījuma maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli 25% apmērā, t. i., 250 eiro (1000 eiro x 25% = 250 eiro). Tā kā no samaksātā nodokļa 80% tiek novirzīti VSAOI, tad aprēķināto VSAOI apmērs ir 200 eiro (250 eiro x 80% = 200 eiro).
VSAA atbilstoši aprēķinātajai VSAOI summai aprēķina un reģistrē MU nodokļa maksātājam (pašnodarbinātajam) VSAOI objektu, piemērojot pašnodarbinātā VSAOI likmi (31,07%), un pensijas kapitālu.
Konkrētajā gadījumā VSAOI objekts tiktu aprēķināts 643,71 eiro (200 eiro x 100 : 31,07 = 643,71 eiro), kas arī tiktu ņemts vērā, aprēķinot pašnodarbinātajam VSAA sociālās apdrošināšanas pabalstus.
Savukārt, ja pašnodarbinātais VSAOI maksā vispārējā nodokļa maksāšanas režīmā un viņa VID deklarētais ienākums būtu 1000 eiro (un VSAOI 31,07% apmērā veiktas no visa ienākuma, proti, no 1000 eiro), VSAA sociālās apdrošināšanas pabalstu aprēķinā ņemtu vērā VID deklarēto ienākumu, proti, 1000 eiro.
Pašnodarbinātai personai vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, šo periodu beidzot vienu ceturksni (trīs mēnešus) pirms tā ceturkšņa, kurā iestājas apdrošināšanas gadījums. Maternitātes pabalstam tā ir diena, kad izsniegta darbnespējas lapa B (sāksies grūtniecības atvaļinājums), vecāku pabalstam – šī pabalsta piešķiršanas diena.
Piemēram, ja darbnespējas lapa B saistībā ar grūtniecības atvaļinājumu ir izsniegta 2023. gada 23. februārī (2023. gada 1. ceturksnī), tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalsta apmēra noteikšanai aprēķinās par 12 kalendāro mēnešu periodu no 2021. gada oktobra līdz 2022. gada septembrim.
VSAA piešķiramo pakalpojumu klāstā nav paredzēti atsevišķi pabalsti vecākiem, kuri vieni audzina bērnus.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 200 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!