E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 28440
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Pašvaldība nosaka maksājumus par uzturēšanos ilgstošas aprūpes iestādē

J
jautā:
18. janvārī, 2023
Aivis

Sveiki! Mūsu ģimenē ir 3 bērni, viens no bērniem sievai ir no iepriekšējām attiecībām. Sievas tēvam nesen bija insults, viņš ir kopjams, ievietojams pansionātā. Sieva pašreiz atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, un ienākumi viņai ir salīdzinoši nelieli. Vai pašvaldības sociālais dienests var sievai uzlikt par pienākumu veikt pansionāta izdevumu apmaksu? Mums ar sievu ir noslēgts laulības līgums par visas mantas šķirtību. Paldies!

A
atbild:
21. februārī, 2023

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 8. pantā ir noteikts klienta vai viņa apgādnieka pienākums samaksāt par saņemtajiem sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem, kā arī nosacījumi šai situācijai.

Ja persona pieprasa pašvaldības pilnībā vai daļēji apmaksātus ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas pakalpojumus, pašvaldības sociālais dienests novērtē personas maksātspēju, pamatojoties uz personas sniegto informāciju par ienākumiem un noslēgtajiem uzturlīgumiem. Ja pienākums maksāt par pakalpojumu ir arī personas apgādniekiem, viņi iesniedz informāciju par ienākumiem pašvaldības sociālajam dienestam, kas lemj par pakalpojuma piešķiršanu.

Ja klients vai viņa apgādnieks nespēj samaksāt par sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas pakalpojumu, pakalpojuma izmaksas tiek segtas no pašvaldības budžeta Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

No MK noteikumu Nr. 275 “Sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu samaksas kārtība un kārtība, kādā pakalpojuma izmaksas tiek segtas no pašvaldības budžeta” 3. un 4. punkta izriet – klients vai viņa apgādnieks atzīstami par nespējīgiem veikt sociālās aprūpes pakalpojumu samaksu, ja klientam vai apgādniekam ir piešķirts trūcīgās personas statuss. Veicot samaksu par pakalpojumu, līdzekļi, kas pēc pakalpojuma samaksas paliek apgādnieka ģimenes rīcībā, nedrīkst būt mazāki par summu, kura aprēķināta, reizinot valstī noteikto minimālo algu ar koeficientu: par vienas personas ģimeni – 1, par katru nākamo apgādnieka ģimenes locekli – 0,5. Minimālā alga pašreiz ir 620 eiro mēnesī.

Saskaņā ar likuma 9. pantu pienākums nodrošināt personai iespēju saņemt tās vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību ir pašvaldībai, kuras teritorijā ir deklarēta personas dzīvesvieta. Katra pašvaldība kārtību, kādā saņemami un apmaksājami tās sniegtie sociālie pakalpojumi, nosaka saistošajos noteikumos. Latvijā ir pašvaldības (piemēram, Rīga), kurā netiek prasīts līdzmaksājums vai pilns līdzmaksājums no apgādniekiem, ja paša cilvēka līdzekļi ir nepietiekami ilgstošās aprūpes iestādes maksas segšanai.

Konkrēti par samaksas nosacījumiem ir jāuzzina savas pašvaldības sociālajā dienestā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 178 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU