Ziņas par adopciju nav pieejamas citiem

J
jautā:
17. septembrī, 2013
Janis Shapals

1982.gadā uz Viļakas slimnīcu nogādāja mani ar brālīti, bet manu brālīti adoptēja tur. Tagad jau pagājuši ir 31 gads un es gribētu uzzināt, kas un kur adoptēja. Vai ir iespējams iegūt šādu informāciju? Tas ir mans brālis un vecāki ir pie vainas, ka mūs izšķīra.

A
atbild:
18. septembrī, 2013
Tieslietu ministrija
Līga Stabule, Dzimtsarakstu departamenta Arhīva nodaļas vadītāja

Diemžēl tiesiskais regulējums nedod iespēju Jums saņemt informāciju par adoptēto brāli. Likumi paredz, ka vienīgi pati adoptētā persona var iegūt informāciju par adopcijas apstākļiem un saviem miesīgajiem vecākiem.

Civillikuma 173.panta 2.daļā ir noteikts, ka ar adopciju bērnam izbeidzas radniecības attiecības ar vecākiem un viņu radiniekiem un ar tām saistītās personiskās un mantiskās tiesības un pienākumi pret viņiem.

Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 6.pants noteic, ka tiesības iepazīties ar pilngadīgas personas dzimšanas reģistra ierakstu un pieprasīt dzimšanas apliecību, izziņu par dzimšanas reģistrāciju vai dzimšanas reģistra ieraksta kopiju ir personai, par kuru ieraksts izdarīts.

Tātad tikai katrs par sevi ir tiesīgs šādu informāciju iegūt.