TĒMA: Pirmsskola

Vai vientuļajai māmiņai ir atvieglojumi bērna pieteikšanai pirmsskolā Rīgā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
15. decembrī, 2022
Maija

Vai vientuļajai māmiņai ir atvieglojumi bērna (viņam ir divi gadi) pieteikšanai bērnudārzā Rīgā? Rindā esam kopš bērna dzimšanas.

A
atbild:
22. decembrī, 2022
Sarmis Mikuda
LV portāls

Vispārējās izglītības likuma 26. panta pirmās daļas norma nosaka, ka pašvaldību vispārējās pirmsskolas izglītības iestādēs izglītojamos uzņem izglītības iestādes dibinātāja noteiktajā kārtībā.

Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr. 191 “Kārtība, kādā Rīgas valstspilsētas pašvaldība īsteno pirmsskolas izglītības nodrošināšanas funkciju” noteikts: “Elektroniskajā datubāzē tiek izveidots pretendentu saraksts pieteikumu reģistrēšanas kārtībā, ievērojot šādu secību:

36.1. bērni, kuriem piešķirts statuss “obligātās izglītības vecums”;

36.2. bērni, kuriem piešķirts statuss “Komisijas lēmums”;

36.3. bērni, kuriem piešķirts statuss “brālis/māsa”;

36.4. Rīgas valstspilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā deklarētie bērni, kuru vecāku vai bērna likumiskā pārstāvja deklarētā dzīvesvieta ir Rīgas valstspilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā;

36.5. Rīgas valstspilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā deklarētie bērni, kuru vecāku vai bērna likumiskā pārstāvja deklarētā dzīvesvieta nav Rīgas valstspilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā;

36.6. bērni, kuru deklarētā dzīvesvieta nav Rīgas valstspilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā.”

Minēto noteikumu 27. punktā ir noteiktas situācijas, kurās var pieņemt lēmumu par statusa “Komisijas lēmums” piešķiršanu un bērna nodrošināšanu ar vietu pašvaldības izglītības iestādē ārpus kārtas, ja bērns ir sasniedzis vecumu, no kura uzņem pašvaldības izglītības iestādē, bērna un vecāku vai bērna likumiskā pārstāvja deklarētā dzīvesvieta ir Rīgas valstspilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā:

27.1. valsts vai pašvaldības pedagoģiski medicīniskā komisija ir izsniegusi atzinumu ar ieteikumu bērnam

apgūt vispārējo programmu, bet bērns līdz šim apguvis speciālo programmu;

27.2. bērns ir palicis bez vecāku aizgādības (arī gadījumā, ja bērna likumiskais pārstāvis nav deklarēts vai

reģistrēts Rīgas valstspilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā);

27.3. bērns ir adoptēts (izņemot gadījumus, kad viens laulātais adoptē otra laulātā bērnus);

27.4. tiek likvidēta, reorganizēta pašvaldības izglītības iestāde vai tiek pārtraukta programmas īstenošana

pašvaldības izglītības iestādē, kurā bērns ir uzņemts, un bērnam netiek nodrošināta programmas apguve citā

likvidējamai vai reorganizējamai pašvaldības izglītības iestādei tuvākajā pašvaldības izglītības iestādē;

27.5. bērns ir dzimis dzemdībās, kurās dzimuši trīs vai vairāk bērnu;

27.6. bērna abiem vecākiem (vai vienam no vecākiem, ja bērns ir tikai viena no vecākiem aizgādībā) piešķirta

invaliditāte, kas ierobežo vecāku spējas pastāvīgi nodrošināt bērna uzraudzību un audzināšanu, ja ir saņemts

kompetentas institūcijas viedoklis;

27.7. viens no bērna vecākiem ir pašvaldības vispārējās izglītības iestādes pedagoģiskais darbinieks vai

skolotāja palīgs.

No minētā izriet, ka Rīgas valstspilsētas pašvaldība nav noteikusi vientuļajam vecākam priekšrocības bērna uzņemšanai pirmsskolas izglītības iestādē.