E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27959
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1
1
1

Viena laulātā atsevišķa manta

J
jautā:
24. novembrī, 2022
Rūta

Ja, esot laulībā, bez otra laulātā dalības laulātais iegādājas īpašumu, pilnībā sedzot izmaksas, organizējot procesu un ierakstot īpašumu zemesgrāmatā tikai uz sava vārda, vai tas kļūs par kopīpašumu/kopīgu mantu?

A
atbild:
17. janvārī, 2023
Ilona Barkovska
juriste

Civillikuma 91. panta otrā daļa nosaka, ka tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemesgrāmatās.

Tas nozīmē, ka nepietiek ar to, ka zemesgrāmatā viens laulātais ir ierakstīts par konkrētā īpašuma īpašnieku, bet ir jābūt arī ierakstam par to, ka tā ir šīs personas atsevišķa manta.

Atsevišķo mantu var noteikt arī ar laulības līgumu, kuru var noslēgt gan pirms došanās laulībā, gan tās laikā.

Saskaņā ar Civillikuma 117. pantu, ja laulības līgumā noteikta visas laulāto mantas šķirtība, katrs laulātais ne vien patur viņam pirms laulības piederējušo mantu, bet arī laulības laikā var to patstāvīgi iegūt, lietot un ar to rīkoties neatkarīgi no otra laulātā.

Savukārt saskaņā ar Civillikuma 124. panta pirmo daļu, ja laulības līgumā noteikta laulāto mantas kopība, viņiem pirms laulības piederējusī, kā arī laulības laikā iegūtā manta, izņemot atsevišķo (125. p.), ir apvienota vienā kopīgā nedalāmā masā, kura laulības laikā nepieder nevienam laulātajam atsevišķā daļā. Laulības līgumā, nosakot laulāto mantas kopību, laulātie vienojas par to, kurš no viņiem būs mantas kopības valdītājs (vīrs, sieva vai abi kopīgi). Ja mantas kopības valdītājs ir viens no laulātajiem, viņš ar 128. pantā paredzētajiem aprobežojumiem bez norēķina lieto un ar to rīkojas savā vārdā, un viņam ir pienākums segt ģimenes un kopīgās mājsaimniecības izdevumus.

Vairāk par atsevišķo mantu varat lasīt LV portāla publikācijā, kas ir pieejama šeit, savukārt šeit ir pieejams LV portāla raksts par laulības līgumiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU