E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27575
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1
1
1

Uzturlīdzekļu piedziņa, ja tika noslēgta vienošanās

J
jautā:
12. oktobrī, 2022
Inguna

Labdien! Pirms pusotra gada ar vīru oficiāli izšķīrāmies, dokumentus nokārtojot pie notāra (laulības šķiršana un uzturlīdzekļu noteikšana trim bērniem). Bērni palika dzīvot pie tēva. Man ar vīru bija mutiska vienošanās, ka viņš nepieprasīs uzturlīdzekļus, taču tagad tos pieprasa un vēlas, lai maksāju arī par iepriekšējo gadu. Vai viņš to var pieprasīt?

A
atbild:
14. novembrī, 2022
Olga Petrovska
juriste

Civillikuma 179. pants nosaka, ka vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa.

Minimālo uzturlīdzekļu apmēru, kuru nodrošināt bērnam ir pienākums katram no vecākiem, neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa, nosaka Ministru kabinets, ņemot vērā valstī noteikto minimālo mēnešalgu un bērna vecumu.

Ja tika noslēgta vienošanās pie zvērināta notāra par laulības šķiršanu un uzturlīdzekļu apmēru bērniem, vienošanās ir jāpilda abām pusēm. Vienošanās ir pušu starpā uzņemtās saistības, kuras abām pusēm obligāti ir jāpilda.

Ja vienošanās tika noslēgta privātā kārtā, tas ir, zvērināts notārs ir apliecinājis pušu parakstus, tad otrai pusei ir tiesības vērsties tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu, pamatojoties uz noslēgto vienošanos.

Ja vienošanās tika noslēgta notariāla akta formā, tad bērnu tēvs, ja bērnu māte nemaksā uzturlīdzekļus, var vērsties pie zvērināta notāra, kurš izdod izpildu rakstu, un zvērināta tiesu izpildītāja, kurš uzsāk piespiedu piedziņas procesu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 196 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU