E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 27311
Lasīšanai: 5 minūtes
1
1

Apbūvēta zemesgabala cenas noteikšana

J
jautā:
12. septembrī, 2022
Antons

Labdien! Zemes īpašnieks, valsts, noteica zemes cenu garāžu īpašnieku biedrībai par zemi zem garāžām, kas ir par 3% zemāka nekā zemes kadastrālā vērtība (garāžas uz šīs zemes atrodas no padomju laikiem). Kā veidojas zemes pārdošanas cena konkrētajā gadījumā (dalītais īpašums)? Kā var apstrīdēt zemes cenu, kuru ir noteicis zemes īpašnieks? Vai valstij zeme nav jānodod bez atlīdzības garāžu īpašnieku biedrībai, ņemot vērā, ka valsts šo situāciju ir mākslīgi izveidojusi? Jau iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
19. septembrī, 2022

Apbūvēta zemesgabala cenas noteikšana (dalītā īpašuma gadījumā) ir atkarīga no tā, kādā procesā valsts zeme tiek atsavināta.

Privatizācija

Valsts zemes privatizācijas gadījumos apbūvēta zemesgabala cenu nosaka institūcija, kura veic privatizāciju, un tā ir vienāda ar Valsts zemes dienesta (VZD) noteikto apbūvētā zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām (Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likuma 8. panta pirmā daļa).

VZD apbūvēta zemesgabala vērtību privatizācijas vajadzībām nosaka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem par zemes vērtēšanu privatizācijas vajadzībām (pašlaik – Ministru kabineta noteikumi Nr. 946 “Noteikumi par apbūvēta zemesgabala vērtības noteikšanu privatizācijas vajadzībām”), ņemot vērā pēdējo kadastrālo vērtību bāzi, Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā reģistrētos datus par zemesgabala platību, apgrūtinājumiem un zemesgabala lietošanas mērķi privatizācijai (Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likuma 8. panta otrā daļa).

Apbūvēta zemesgabala lietošanas mērķi privatizācijai pēc institūcijas, kura veic privatizāciju, pieprasījuma nosaka pašvaldība, kuras teritorijā atrodas attiecīgais zemesgabals, pamatojoties uz vietējās pašvaldības teritorijas plānojumā norādīto atļauto zemes izmantošanu (Ministru kabineta noteikumu Nr. 946 “Noteikumi par apbūvēta zemesgabala vērtības noteikšanu privatizācijas vajadzībām” 2. punkts).

Institūcija, kura veic privatizāciju, nosūta personai, kurai ir pirmpirkuma tiesības uz apbūvētu zemesgabalu, privatizācijas paziņojumu, kurā norādīta arī VZD noteiktā zemesgabala cena (Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likuma 9. panta otrā daļa).

Atbilstoši Administratīvā procesa likuma 70. panta pirmajai daļai, 76. panta pirmajai un otrajai daļai, 79. panta pirmajai daļai un 188. panta otrajai daļai šo lēmumu (privatizācijas paziņojumu) var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas. Tomēr jāņem vērā, ka cena tiek aprēķināta pēc Ministru kabineta noteiktas formulas un to var mainīt, tikai mainot, piemēram, pārdodamā zemesgabala lietošanas mērķi vai kadastrālo vērtību.

Atsavināšana

Saskaņā ar Publiskas personas mantas atsavināšanas likumu atsavināšanai paredzētā valsts nekustamā īpašuma novērtēšanu organizē valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi” vai institūcija, kuras pārvaldīšanā tas atrodas. Apbūvēta zemesgabala novērtēšanai pieaicina vienu vai vairākus sertificētus vērtētājus (Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 8. panta pirmā, 1.3 un sestā daļa).

Atsavināmā apbūvētā zemesgabala nosacītā cena nedrīkst būt zemāka par zemāko no šādām vērtībām – attiecīgā zemesgabala kadastrālo vērtību vai attiecīgā zemesgabala kadastrālo vērtību 31.12.2007. (Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma pārejas noteikumu 11. punkts).

Valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi” vai atvasinātas publiskas personas lēmējinstitūcija mēneša laikā pēc nosacītās cenas apstiprināšanas nosūta personai, kurai ir apbūvēta zemesgabala pirmpirkuma tiesības, atsavināšanas paziņojumu, kurā norādīta arī zemesgabala atsavināšanas cena, kas noteikta atbilstoši Publiskas personas mantas atsavināšanas likumam.

Publiskas personas nekustamo īpašumu atsavināšanu aptur atsavināšanas ierosinātājam, ja pēc atsavināšanas paziņojuma saņemšanas atsavināšanas ierosinātājs ar pamatotu iesniegumu vērtības precizēšanai vērsies institūcijā, kura veic atsavināšanu, un biedrībā “Latvijas īpašumu vērtētāju asociācija” (Ministru kabineta noteikumu Nr. 109 “Kārtība, kādā atsavināma publiskas personas manta” 9.4. punkts).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU