TĒMA: Tieslietas

Kā rīkoties, ja pilnvaras devējs ir miris

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
07. septembrī, 2022
Aija

Labdien! Man bija pilnvara, mamma ir mirusi, kontā ir palikusi nauda. Kā rīkoties?

A
atbild:
27. septembrī, 2022

Atbilstoši Civillikuma 2291. pantam pilnvarniekam var uzdot ne vien vest atsevišķas un noteiktas lietas – ar speciālpilnvaru –, bet arī pārzināt visas pilnvarotāja lietas – ar universālpilnvaru –, kā arī tikai zināmas šķiras lietas – ar ģenerālpilnvaru. Ņemot vērā, ka jautājumā nav minēts, kāda veida pilnvara un kādu uzdevumu veikšanai tika izdota, tad varu sniegt vispārīgu atbildi.

Saskaņā ar Civillikuma 2312. pantu pilnvarojuma līgums izbeidzas:

  1. ar savstarpēju vienošanos;
  2. ar dotā uzdevuma nobeigšanu;
  3. kad pilnvarotājs atsauc savu pilnvarojumu;
  4. kad pilnvarnieks uzteic pilnvarojumu;
  5. ar vienas vai otras puses nāvi;
  6. kad notecējis pilnvarojuma laiks.

Pilnvarotāja nāve iznīcina līgumiskās attiecības līdzīgi atsaukumam. Izņēmums no šī noteikuma ir gadījums, kad pilnvarotājs devis tādu uzdevumu, kas bijis jāizpilda vai kuru var izpildīt tikai pēc viņa nāves. Ja pilnvarnieks, uzzinot par pilnvarotāja nāvi, jau ir iesācis vest viņam uzdoto lietu, tad viņam ir ne vien tiesība, bet arī pienākums rūpēties par to tik ilgi, kamēr mantinieki nav devuši rīkojumu (2316. pants).

Pilnvarnieka darbība pēc tam, kad viņam kļuvis zināms par pilnvarojuma atsaukšanu, nav spēkā, izņemot tos gadījumus, kad trešā persona, kura turklāt ir piedalījusies bez pašas vainas, nav zinājusi par pilnvarojuma atsaukšanu (2314. pants).

Tas nozīmē, ka vispārējā gadījumā ar pilnvarojuma devēja nāvi izbeidzas arī dotais pilnvarojums un pilnvarotā persona vairs nav tiesīga rīkoties pilnvarojuma devēja vārdā.

Naudas līdzekļi mirušās personas kontā ir piekritīgi mirušās personas mantiniekiem (saskaņā ar likumu vai mirušās personas pēdējās gribas rīkojumu).

Līdz ar to, lai piekļūtu kontā esošajiem līdzekļiem, mantiniekiem ir jāvēršas pie zvērināta notāra, lai uzsāktu mantojuma lietu, kurā tiks noskaidrots, kuri mantinieki varēs mantot kontā esošo naudu.

Kas jādara, lai uzsāktu mantojuma lietu, varat uzzināt šeit.