TĒMA: Vide

Mājputnu turēšana Rīgas teritorijā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. jūlijā, 2022
MĀRĪTE SUBERE

Vai Rīgas teritorijā, ieskaitot Buļļu salu, Vecdaugavu un citas zaļās teritorijas, drīkst turēt mājputnus un mājdzīvniekus nelielā ierobežotā daudzumā? Kāds likuma akts to nosaka?

A
atbild:
07. jūlijā, 2022
Rīgas dome
Mārtiņš Vilemsons, Ārējās komunikācijas nodaļas vadītāja p. i.

Dzīvnieku aizsardzības likuma 3. pants noteic, ka nebrīvē audzētus dzīvniekus pēc to izmantošanas veida iedala:

  • lauksaimniecības dzīvnieki;
  • mājas (istabas) dzīvnieki;
  • sporta, darba un atrakciju dzīvnieki;
  • izmēģinājumu dzīvnieki;
  • dzīvnieki, kurus tur zooloģiskajā dārzā;
  • savvaļas sugu dzīvnieki, kurus tur reģistrētā savvaļas sugas dzīvnieku turēšanas vietā.

1. panta 13. punkts noteic, ka lauksaimniecības dzīvnieks ir dzīvnieks, kuru audzē un tur dzīvnieku izcelsmes produktu iegūšanai vai citos lauksaimnieciskos nolūkos, tai skaitā ierobežotā platībā turēts savvaļas sugas dzīvnieks un ar ģenētiskās modifikācijas metodēm iegūts dzīvnieks;

Savukārt 1. panta 17. punkts noteic, ka sporta un darba dzīvnieks ir dzīvnieks, kurš ir apguvis specifiskas iemaņas un veic cilvēka noteiktu darbību;

 Likuma 5. pants noteic, ka dzīvnieka īpašniekam ir šādi pienākumi:

  • rūpēties par dzīvnieka veselību, labturību un izmantošanu atbilstoši tā sugai, vecumam un fizioloģijai;
  • rūpēties par labvēlīgu sabiedrības attieksmi pret viņa īpašumā esošo dzīvnieku;
  • nodrošināt, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu cilvēkus vai citus dzīvniekus;

Ja dzīvnieka īpašnieks nespēj pildīt šā panta otrajā daļā minētos pienākumus, dzīvnieku atsavina personai, kas spēj pildīt šos pienākumus, nodod dzīvnieku patversmei vai nogalina normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Pirms darbības uzsākšanas ieteikums painteresēties par kaimiņu attieksmi, ja tas paredzēts blīvi apdzīvotā teritorijā.

Likuma 9. pants noteic, ka šā likuma prasību ievērošanu uzrauga un kontrolē:

  • Pārtikas un veterinārais dienests – attiecībā uz nebrīvē audzētu dzīvnieku aizsardzību un labturību un izmēģinājumu dzīvnieku aizsardzību, kā arī uz dzīvnieku importa, eksporta un tranzītpārvadājumu kontroli normatīvajos aktos noteiktajos valsts robežkontroles punktos atbilstoši savai kompetencei, bet attiecībā uz mājas (istabas) dzīvnieku labturību – tikai valsts veterinārās uzraudzības objektos un gadījumos, kad ir aizdomas vai sūdzības par normatīvo aktu pārkāpumiem,
  • Valsts meža dienests – attiecībā uz medījamo savvaļas sugu dzīvnieku aizsardzību.

Lauksaimniecības dzīvnieku turēšanai tiek piemēroti Ministru kabineta 02.01.2008. noteikumi Nr. 5 “Lauksaimniecības dzīvnieku vispārīgās labturības prasības”. Prasību izpildes uzraudzība ir Pārtikas un veterinārā dienesta kompetencē.

Noteikumu 13. pants noteic, ka savvaļas sugas dzīvnieku turēt ierobežotā platībā dzīvnieku izcelsmes produktu ieguvei vai citos lauksaimnieciskos nolūkos atļauts normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

14. pants paredz: ja lauksaimniecības dzīvnieks ir slims vai guvis traumu, dzīvnieka īpašnieks vai turētājs nekavējoties nodrošina tam nepieciešamo aprūpi un pieaicina praktizējošu veterinārārstu ārstnieciskās palīdzības sniegšanai.

Noteikumu izpildi kontrolē Pārtikas un veterinārais dienests.

Lauksaimniecības dzīvnieka īpašnieks nodrošina, lai:

  • ne retāk kā reizi diennaktī tiktu pārbaudīta lauksaimniecības dzīvnieku veselība un turēšanas apstākļu atbilstība lauksaimniecības dzīvnieku labturības prasībām;
  • tiktu izvākti kūtsmēsli atbilstoši novietnē paredzētajai kūtsmēslu izvākšanas tehnoloģijai;
  • ne retāk kā reizi diennaktī tiktu izvākti bojātie barības pārpalikumi;
  • lauksaimniecības dzīvnieks netiktu pakļauts sāpēm, ciešanām un iespējai savainoties;
  • par lauksaimniecības dzīvnieku rūpētos atbilstošs skaits darbinieku ar attiecīgām prasmēm un profesionālajām iemaņām.

Sporta vai darba dzīvnieku turēšanas prasības regulē Ministru kabineta 20.12.2005. noteikumi Nr. 959 “Labturības prasības sporta, darba un atrakciju dzīvnieku turēšanai, apmācībai un izmantošanai sacensībās, darbā vai atrakcijās”.

Noteikumi nosaka labturības prasības sporta, darba un atrakciju dzīvnieku turēšanai, apmācībai un izmantošanai sacensībās, darbā vai atrakcijās.

Noteikumu prasību ievērošanu atbilstoši kompetencei uzrauga un kontrolē Pārtikas un veterinārais dienests un Dabas aizsardzības pārvalde.

Noteikumu 23. pants noteic, ka persona drīkst izmantot sporta, darba vai atrakciju dzīvnieku, ja tā pārzina un ievēro attiecīgās dzīvnieku sugas turēšanu, apmācību un izmantošanu atbilstoši normatīvajiem aktiem par labturības prasībām sporta, darba un atrakciju dzīvnieku turēšanai, apmācībai un izmantošanai sacensībās, darbā vai atrakcijās.