E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 26377
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Naudas līdzekļi ietilpst mantojuma masā

J
jautā:
23. maijā, 2022
Diāna

Labdien! Mans civilvīrs laimēja loterijā lielu summu. 17.05. viņš diemžēl nomira. Daļa no laimesta tika pārskaitīta uz manu kontu, kad viņš vēl bija dzīvs. Vai viņa radinieki var pretendēt uz šo naudu?

A
atbild:
07. jūnijā, 2022
Olga Lauva
juriste

Mantojuma masā ietilpst visas tiesības un saistības, kas mirušajam piederēja vai uz ko viņam bija tiesības viņa nāves laikā, proti, kustamā, nekustamā manta, naudas līdzekļi kredītiestādēs, tiesības un saistības.

Iesniedzot notāram mantošanas iesniegumu, potenciālais mantinieks norāda, kas ietilpst mantojuma masā, proti, mantojamās mantas sarakstu. Notārs nemeklē mantojuma atstājējam piederošo mantu. Tā ir jānorāda potenciālajam mantiniekam. Ja mantinieks pirms gribas izteikšanas vēlas pārliecināties par mantojuma masas sastāvu, viņš mantošanas iesniegumā ietver lūgumu zvērinātam notāram uzdot zvērinātam tiesu izpildītājam sastādīt inventāra sarakstu (mantojuma atstājēja mantas sarakstu).

Atbilstoši Civillikuma 403. pantam mantojuma atstājēja radinieki manto pēc zināmas kārtas, kas pamatota pa daļai uz radniecības veidu, pa daļai uz tās pakāpju tuvumu.

Saskaņā ar Civillikuma 404. pantu mantošanas kārtības ziņā izšķir četras likumisko mantinieku šķiras:

1) pirmā šķirā manto, bez pakāpju tuvuma izšķirības, visi tie mantojuma atstājēja lejupējie, starp kuriem, no vienas puses, un mantojuma atstājēju, no otras puses, nav citu lejupējo, kam būtu tiesība mantot;

2) otrā šķirā manto mantojuma atstājēja pēc pakāpes tuvākie augšupējie, kā arī mantojuma atstājēja īstie brāļi un māsas un pirms viņa mirušo īsto brāļu un māsu bērni;

3) trešā šķirā manto mantojuma atstājēja pusbrāļi un pusmāsas un pirms viņa mirušo pusbrāļu un pusmāsu bērni;

4) ceturtā šķirā manto pārējie pēc pakāpes tuvākie sāņu radinieki, neizšķirot pilnīgo radniecību no nepilnīgās.

Saskaņā ar Civillikuma 405. pantu zemākas šķiras mantinieks nemanto, ja savu gribu mantot izteicis kāds augstākas šķiras mantinieks.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 65 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU