TĒMA: Nodokļi

Kad MUN maksātājam jāreģistrējas PVN reģistrā

J
jautā:
15. februārī, 2022
Marite Ozola

Mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā būs 25%, bet apgrozījuma pārsniegumam virs 25 000 eiro gadā – 40%. Ja mikrouzņēmums kļūst vai tam jākļūst par pievienotās vērtības nodokļa maksātāju, tas zaudē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu ar nākamo taksācijas periodu – nākamo gadu. Vēlos jautāt, kā piemērot šo noteikumu manā situācijā: es reģistrējos kā MUN maksātājs 2021. gada 1. jūnijā. Mans kopējais apgrozījums 2021. gadā bija mazāks par 10 000 eiro. Bet ar jauno gadu es paredzu, ka mans apgrozījums pirmajā un katrā nākamajā ceturksnī būs 14 000 eiro un pārsniegs 40 000 eiro robežas 2022. gadā. Vai es varu gaidīt, lai reģistrētos kā PVN maksātājs līdz 2023. gada janvārim?

A
atbild:
19. februārī, 2022
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja mikrouzņēmums kļūst vai tam jākļūst par reģistrētu pievienotās vērtības nodokļa maksātāju saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likumu, tas zaudē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu ar nākamo gadu. Mikrouzņēmums maksā mikrouzņēmumu nodokli līdz gada beigām

Ja ar PVN apliekamo preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība iepriekšējo 12 mēnešu laikā ir sasniegusi vai pārsniegusi 40 000 eiro, Valsts ieņēmumu dienesta PVN reģistrā jāreģistrējas līdz tā taksācijas periodam sekojošā mēneša 15. datumam, kad ir pārsniegts reģistrācijas slieksnis – 40 000 eiro.

VID informācijā norādīts, ka nodokļa taksācijas periods ir:

  • viens kalendāra mēnesis, un šāds nodokļa taksācijas periods tiek saglabāts sešus kalendāra mēnešus, ja reģistrēts nodokļa maksātājs taksācijas gadā ir reģistrēts Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā;
  • viens kalendārais mēnesis, ja apliekamo darījumu vērtība pirmstaksācijas gadā pārsniedz 40 000 eiro vai, ja tiek veikta preču piegāde Eiropas Savienības teritorijā vai, ja reģistrēts nodokļa maksātājs sniedz pakalpojumus, kuru sniegšanas vietu nosaka saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 19. panta pirmo daļu un kuru sniegšanas vieta ir cita dalībvalsts;
  • viens kalendārais ceturksnis – pārējos gadījumos, kad persona ir reģistrēta VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā.