E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25335
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Ja māte liedz vecmāmiņai tikšanos ar mazbērnu

J
jautā:
17. janvārī, 2022
Linda

Labdien! Ir tāda situācija. Ome (no tēva puses) neredz savu mazbērnu, jo bērna māte nesatiek ar šo bērna tēvu, kuri kopā nedzīvo, nav arī bijuši precējušies. Un šī bērnu māte tādējādi speciāli spītē un ignorē omi un neļauj tādā veidā satikt mazbērnu. Kādas tiesības omei ir satikt savu mazbērnu? Jāvēršas tiesā? Normāla komunikācija ar bērna māti nav iespējama, jo vai nu nobloķē visur, vai ignorē.

A
atbild:
03. martā, 2022
Ilona Barkovska
juriste

Saskaņā ar Civillikuma 181. panta trešo daļu bērnam ir tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar brāļiem, māsām un vecvecākiem, kā arī citām personām, ar kurām bērns ilgu laiku ir dzīvojis nedalītā saimniecībā, ja tas atbilst bērna interesēm (saskarsmes tiesība).

Tātad likums noteic, ka bērnam ir tiesības uz saskarsmi ar vecvecākiem, ja tas atbilst bērna interesēm. Jāņem vērā, ka tās ir bērna tiesības, nevis pienākums. Ja pats bērns atsakās no saskarsmes, viņu nedrīkst piespiest to darīt.

Ja bērna māte liedz vecmāmiņai tikties ar mazbērnu, komunicēt ar viņu, vecmāmiņa ir tiesīga vērsties tiesā ar prasības pieteikumu par saskarsmes tiesības izmantošanas kārtības noteikšanu. To nosaka Civillikuma 182. panta pirmā daļa, proti, strīda gadījumā kārtību, kādā var izmantot saskarsmes tiesību, nosaka tiesa, izprasot bāriņtiesas atzinumu.

Tāpat vecmāmiņa var vērsties bāriņtiesā ar iesniegumu, aprakstot situāciju un lūdzot bāriņtiesu uzaicināt bērna māti uz pārrunām un paskaidrojuma sniegšanu. Saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 16. panta 4. punktu bāriņtiesai ir šādas tiesības: uzaicināt personas uz pārrunām un pieprasīt no tām paskaidrojumus par bērna vai aizgādnībā esošās personas personisko un mantisko tiesību aizsardzību.

Pārrunas bāriņtiesā var palīdzēt bērna mātei izprast vecvecāku nozīmi bērna dzīvē, un, iespējams, ar to visas domstarpības šajā jautājumā tiks atrisinātas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 208 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU